51 میلیارد ریال درآمد منابع طبیعی کردستان از معادن وصول شد

نادر برزگر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این مبلغ از محل 12 درصد درآمد معادن کردستان برای جبران خسارت های وارد شده به منابع طبیعی به حساب خزانه واریز شده است.
وی افزود: از این مبلغ، 39 میلیارد ریال برای رفع مشکلات و جبران تخریب های صورت گرفته در استان از محل درامدهای واریز شده به خزانه، تخصیص می یابد.
برزگر تاکید کرد: درآمد حاصل از 12 درصد سهم منابع طبیعی و اخذ حقوق دولتی موضوع ماده 24 قانون معادن نیز در زمینه احیا و بازسازی معادن هزینه شده است.
وی یادآور شد: سال گذشته با هماهنگی سازمان صنعت، معدن، تجارت کردستان و در راستای اجرای دستور العمل اجرایی ماده 17 قانون معادن، احیا و بازسازی 195 هکتار از اراضی ملی متاثر از فعالیت چهار معدن متروکه در حوزه جامع آبخیز دزلی انجام شد.
وی اضافه کرد: این عملیات احیا و جنگلکاری، توسعه فضای سبز و احداث سنگ چین، سازه سنگی گابیونی و دیوار حائل حفاظتی در قالب پروژه های آبخیزداری بوده است.
برزگر با اشاره به ماده یک قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور گفت: طبق این ماده گونه‌های درختانی از قبیل شمشاد، زربین، سرخدار، سرو خمره‌ای، سفید پلت، حرا و چندل، ارس، فندق، زیتون طبیعی، بنه (پسته وحشی)، گون، ششم، گردو (جنگلی) و بادام وحشی (بادامک) در سراسر کشور ذخایر جنگلی محسوب و قطع آنها ممنوع است.
به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از ایرنا، در استان کردستان 387 پروانه بهره برداری معدنی صادر شده که از این تعداد 134 واحد فعال، 243 واحد غیر فعال و 10 واحد در حال تجهیز است.
ذخیره قطعی معادن استان 614 میلیون تُن است و اشتغال اسمی پروانه های بهره برداری چهار هزار و 47 نفر است و اکنون یک هزار و 851 نفر در معادن استان مشغول فعالیت هستند.
سهم کردستان از ذخیره قطعی 48 هزار میلیون تنی معادن کشور 1.2 درصد و در بخش اشتغال سهم استان سه درصد از 138 هزار و 879 نفر اشغال اسمی کشور دارد.
معادن استان برای مصالح ساختمانی، سنگ های تزینی، فلزات، سلیس، فلدسپات، باریت و نمک استخراج می شود.
در استان کردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع وجود دارد که معادل 61درصد سطح استان را شامل می شود.
3020/9102

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس