چرا فروش ریالی نفت ؟

یکی از تحریم های مهم که در سال 91 از سوی آمریکا علیه ایران وضع و اجرا شد، تحریم خرید نفت خام از ایران بود. در قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا برای سال مالی 2012 (NDAA 2012) آمریکا خرید نفت خام از ایران را ممنوع کرده بود و کشورهای دیگر را تهدید کرد که اگر این تحریم را رعایت نکنند، بانک مرکزی آنها در خطر تحریم قرار خواهد گرفت.

آمریکا راه فراری نیز برای خریداران نفت ایران در نظر گرفت. درقانون فوق این اختیار را به رئیس جمهور آمریکا داده بود که کشورهای مشخصی را استثناء کند. مشروط به اینکه این کشورها خرید نفت از ایران را هر شش ماه یکبار مقدار مشخصی کاهش بدهند. وزارت خزانه داری آمریکا 20 درصد را برای این کشورها در نظر گرفت.

اما در مرحله اجرا آمریکا نتوانست به خواست خود برسد.مهم ترین ضربه ای که آمریکا توانست به ایران وارد کند، همراه کردن اروپایی ها بود که خرید 800 هزار بشکه ای خود از ایران را به طور کامل قطع کردند. در این میان حتی کشور یونان که صد درصد نفت خود را از ایران خریداری می کرد، نیز خرید نفت از ایران را قطع کرد. اما آمریکا دیگر توفیق زیادی در پیاده سازی تحریم نفت ایران به دست نیاورد. فروش نفت خام ایران در بازه زمانی اجرای تحریم تا توافق ژنو که اجرای این تحریم را متوقف کرد در نمودار زیر آمده است. نمودار به خوبی نشان می دهد که علی رغم نوسانات متعدد در میزان فروش نفت ایران (بخشی از آن طبیعی است) متوسط فروش نفت ایران بیش از یک میلیون بشکه در روز بوده است و در زمان اجرای توافق ژنو بیش از یک میلیون و پانصد هزار بشکه بوده است.

 

آمریکا برای رهایی از مصیبت تحریم نفتی ایران در قانون جدید تحریمی یعنی قانون کاهش تهدید ایران، فشار خود را از روی حجم خرید نفت خام ایران برداشت و تمرکز را بر روی درآمدهای نفتی ایران قرار داد. قانون قبلی را اصلاح کرد و از خریداران نفت ایران خواست که پول نفت را در حسابی نزد خود حفظ کنند و تنها به ایران اجازه بدهند که در تجارت دوجانبه از آن استفاده کند.

این یک معادله برد-برد برای آمریکا و خریداران نفت خام ایران بود. از یک طرف آمریکا نگرانی اش درباره استفاده آزاد از پولهای نفتی توسط ایران برطرف می شد و نگرانی هم از اعتراض خریداران نفت نداشت چرا که خرید نفت با محدودیت گذشته مواجه نبود، از طرف دیگر خریداران نفت اطمینان داشتند که ایران ما به ازای فروش نفت به آنها مجبور است از آن کشورها کالا خریداری کند.

سوال مهم این است که چرا آمریکا توانست از نفت که یکی از کالاهای راهبردی در جهان است علیه یک کشور دارنده آن یعنی ایران استفاده کند؟ در صورتیکه انتظار این است که ایران بتواند از اهرم نفت برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند.

پاسخ این سوال به شیوه سنتی فروش نفت بازمی گردد. این مکانیزم کاملا آسیب پذیر بوده و به راحتی تحت کنترل آمریکا قرار گرفته است.

در شیوه سنتی فروش نفت، نفت خام ایران در محموله های بزرگ به مشتریان مشخصی در سطح کشورهای هدف تحویل داده میشود. همچنین پول آن به ارزهای خارجی در حساب های بانک مرکزی ایران می نشیند. تا قبل از سال 2008 درآمدهای نفتی ایران با دلار آمریکا تسویه می شد و خریداران نفت ایران پول نفت را با ارز دلار در حساب های بانک مرکزی واریز می کردند. بعد از 2008 و با تحریم دلار از سوی آمریکا، ایران به استفاده از ارزهای دیگر و به طور خاص یورو روآورد.

بعد از اجرای قانون کاهش تهدید ایران، خریداران نفت خام ایران پول نفت را به حساب مشخص شده از سوی ایران واریز نمی کردند و این پول ها را در حسابی نزد بانک مرکزی خودشان به نام ایران واریز می کردند.

بعد از برجام ظاهر امر حاکی از آن است که این مشکل وجود ندارد. اما باقی ماندن ساختار تحریم های ثانویه بانکی و باقی ماندن 200 فرد و نهاد ایرانی در لیست تحریمی آمریکا، اجازه استفاده آزادانه از درآمدهای نفتی را به ایران نداده است. به عبارت دیگر کماکان با کمی تغییر جزیی، درآمدهای نفتی در حساب های بانک مرکزی در خارج از کشور قرار گرفته و در موارد مشخص و محدودی قابلیت استفاده دارد.

نشانه های تایید کننده این وضعیت نیز در اقتصاد کشور در حال مشاهده است. علی رغم آنکه فروش نفت خام به میزان قبل از تحریم های سال 91 برگشته است، اما فعالیت های اقتصادی، خصوصا پروژه های عمرانی دولت با مشکل تامین مالی مواجه است.

اما راه کار چیست؟ آیا می شود کاری کرد که تیغ تحریم بانکی و نفتی آمریکا کندتر شود؟

پاسخ مثبت است. با یک تغییر که می توان گفت ساده است، می توان تیغ تحریم آمریکا را در بخش فروش نفت کند کرد. برای درک بهتر این مساله لازم است دوباره شیوه سنتی فروش نفت خام را مرور کنیم.

 

در این مدل ایران ابتدا نفت خام را تحویل میدهد و بعد باید به دنبال درآمد آن بدود. حال فرض کنید گام اول و دوم این مسیر جابه جا شود و ارز خارجی نیز به ریال تغییر یابد. به این صورت

 

در این صورت دیگر نیاز نیست که دولت برای استفاده از درآمدهای نفتی خود دست به دامن بانک های خارجی شود. چرا که ابتدا مبلغ نفت را به ریال در داخل ایران دریافت می کند و سپس نفت را به خریدار تحویل می دهد.

طبیعی است که ابهامات زیادی درذهن مخاطبان ایجاد شود. بالاخره شیوه سنتی فروش نفت در ایران نزدیک به صد سال قدمت دارد و خارجی هایی که به دنبال نفت خام ایران بوده اند این روش را در کشورما نهادینه کرده اند. پس طبیعی است که سوالات و ابهامات زیادی به وجود بیاید.

در یادداشت بعد به مهمترین سوالات و ابهامات در این زمینه پاسخ داده خواهد شد.

انتهای متن/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس