نقشه اولیگارشی آمریکا برای بزرگترین سرقت تاریخ این کشور

نقشه این است: سارقان در خیابان نزدیک به بانک بمبی را منفجر می کنند و در حالی که همه حواس ها به سمت انفجار این بمب منحرف شده است، پول ها را به سرقت می برند.

ورای واقعیتی که در تلویزیون به نمایش گذاشته می شود، ترامپ همان بمب است و ما همان کسانی هستیم که ضرر میکنیم. سارقان بانک همان اولیگارشی آمریکا هستند که از حزب جمهوریخواه حمایت مالی می کنند و در حال طراحی بزرگترین سرقت در تاریخ این کشور می باشند. این سرقت شامل یک طرح کاهش مالیاتی کلان است که رقم آن تا 8/5 تریلیون دلار برآورد می شود.

بر اساس داده های مرکز سیاست مالیاتی آمریکا، حدود 80 درصد از این رقم به یک درصد افراد ثروتمند جامعه آمریکا خواهد رسید. ترامپ به شدت و بسیار فعالانه با توییت های انفجاری و اقدامات فتنه انگیزانه خود در حال انحراف افکار عمومی آمریکا از این مسئله است. او این کار را با انتقاد شدید از سناتورهای جمهوری خواهی نظیر جف فلیک و باب کروکر، بازیکنان تیم ملی راگبی که زانو می زنند، رویا پردازان،[1] پناهجویان، مهاجران، رسانه ها، مرد موشکی (لقبی که ترامپ به رهبر کره شمالی داد) هیلاری کلینتون، اوباما، مسلمانان، اعضای پیمان نفتا و افرادی که به دنبال آینده بهتر در آمریکا هستند، انجام میدهد.

بمبِ ترامپ بسیار آسیب زا است و باعث رواج و اشاعه تنفر در جامعه آمریکا خواهد شد و همچنین نهادهای دموکراتیک در این کشور را تهدید خواهد کرد. با این حال به نظر نمی رسد که این مسائل باعث آزار جمهوریخواهان کنگره شود مگر اندک سناتورهایی که به دنبال کاندید شدن مجدد برای راه یابی به سنا نیستند. این مسئله به این دلیل است که جمهوریخواهان کنگره تلاش های خود را بر هموار کردن مسیر سرقتِ بزرگِ حامیان ثروتمندشان متمرکز کرده اند. جمهوریخواهان به دنبال آن هستند تا به سرعت و قبل از اینکه کسی متوجه نقشه آن ها شود طرح خود را پیش ببرند. آن ها درصدد هستند بدون آنکه در جلسه استماعی شرکت کنند و یا اینکه بحث و مشاجره ای در این مورد پیش بیاید تا پیش از کریسمس طرح کاهش مالیاتی خود را به تصویب برسانند.

اگر این نقشه با موفقیت همراه شود بیشتر مردم آمریکا از سه طریق مورد سرقت قرار خواهند گرفت:

اول اینکه مردم آمریکا تخفیف مالیاتی را که بر روی آن حساب باز کرده اند از دست خواهند داد؛ به عنوان مثال، معافیت از پرداخت مالیاتی که در طرح(k) 401 در نظر گرفته شده است. [(k) 401 یک طرح پس انداز بازنشستگی است که برعهده کارفرما است؛ براساس این طرح، کارگر می تواند بخشی از حقوق ماهیانه خود را قبل از آنکه مالیات از اصل حقوق وی کسر شود، پس انداز و سرمایه گذاری کند. مبلغ سرمایه گذاری شده تا وقتی که از حساب خارج نشده است معاف از مالیات باقی خواهد ماند].  در حال حاضر حدود 55 میلیون آمریکایی بر برنامه های وابسته به طرح  (k) 401 برای پس انداز دوران بازنشستگی حساب کرده و به نوعی به آن اعتماد کرده اند. درصورتی که طبق طرح جدید جمهوریخواهان، مردم تخفیف های مالیاتی دولتی و محلی را از دست خواهند داد. بیشتر از نیمی از این تخفیف مالیاتی در حال حاضر به مالیات دهندگانی با درآمد کمتر از 200 هزار دلار تعلق میگیرد.

جمهوریخواهان در برابر این مسئله و انتقاد معتقدند که طبقه متوسط به خوبی با این کاهش مالیاتی کنار خواهند آمد چرا که آن ها تخفیف مالیاتی استاندارتری را دریافت خواهند کرد. اما این مسئله صحت ندارد. میانگین صورتحساب مالیاتی آمریکایی ها با این طرحِ جمهوریخواهان افزایش خواهد یافت چرا که آنها در مجموع، چیزی بیش از تخفیف مالیاتی استانداردتری که جمهوریخواهان پیشنهادمی کنند، از دست خواهند داد.

دومین روشی که به موجب آن آمریکایی ها توسط جمهوریخواهان مورد سرقت قرار خواهند گرفت این است که بیشتر آمریکایی ها خدمات دولتی ای را از دست خواهند داد که به منظور تامین هزینه های این کاهش مالیاتی عظیم، محکوم به حذف خواهند بود. این خدمات به احتمال زیاد شامل خدمات درمانی خواهد بود.

در لایحه بودجه ای که جمهوریخواهان آن را تایید کردند حدود 5/1 میلیارد دلار از هزینه های خدمات درمانی کاسته شده است تا به واسطه این، آن ها بتوانند با 51 رای از سنا این لایحه مالیاتی را به تصویب برسانند.( در همین حین ترامپ با ارائه نمایش های نامربوط توجهات عمومی را از این طرح منحرف کرده بود.)

سومین روش این است که بیشتر آمریکایی ها مجبور خواهند بود سود بیشتری را برای وام های مربوط به رهن و خودرو و دیگر قرض ها بپردازند چرا که این طرحِ کاهش مالیاتی کلان، بدهی های ملی را به سطح انفجار می رساند. بدهی ملی اکنون در حدود 20 تریلیون دلار یعنی 70 درصد  کل اقتصاد آمریکا است. اگر این رقم بالاتر برود تمایل به قرض گرفتن کاهش پیدا می کند و نرخ سود جبرا بالا می رود.

با کنار هم قراردادن تمام شواهدِ این سرقت، در واقع بزرگترین باز توزیع ثروت از 90 درصدِ فقیر جامعه آمریکا به یک درصد ابرثروتمند جامعه آمریکا صورت می گیرد که در تاریخ این کشور بی سابقه است.

بزرگترین ترس و هراس جمهوریخواهان این است که واژه و کلمه «سرقت» برای عموم مردم فاش شود و لایحه مالیاتی آن ها به وسیله اندک سناتورهای جمهوریخواهی که فشار افکار عمومی را حس میکنند، شکست بخورد.

این همان چیزی است که دقیقا در مورد نقشه جمهوریخواهان برای لغو قانون حمایتی اوباماکر اتفاق افتاده است. حامیان بزرگ مالی جمهوریخواهان در کنگره برای لغو این قانون فشار زیادی وارد کردند، نه به این دلیل که آن ها اعتراض اصولی به این قانون داشتند بلکه نمی خواستند به موجب این قانون، متحمل پرداخت 144 میلیارد دلار مالیات بر درآمد سرانه ای شوند که به افراد با درآمد بیش از 1 میلیون دلار تعلق می گیرد.

در کل ، جمهوریخواهان نتوانستند طرح خود را عملیاتی کنند (اوباماکر را لغو کنند. این در حالی است که ترامپ سال 2016 در تبلیغات انتخاباتی خود بارها متعهد شده بود اوباماکر را کنار خواهد گذاشت. ) چرا که آمریکایی ها متوجه شدند که بیشتر از 23 میلیون نفر پوشش بیمه ای و چتر حمایتی خود را از دست خواهند داد و خدمات درمانی نیز متوقف خواهد شد.

 ترامپ مشتاق بود که توجه افکار عمومی را منحرف کند تا بدین وسیله فرصت لغو این قانون را برای جمهوریخواهان فراهم کند اما مردم آمریکا فهمیدند که ترامپ به دنبال فریب آن ها است. پس از این که پیامدها و عواقب لایحه سلامتی جمهوریخواهان را اعلام شد، ترامپ آن را یک اقدام پست و تنگ نظرانه خواند.

ترامپ شاید بتواند اقدامی مشابه، نسبت به لایحه مالیاتی انجام دهد و تقریبا هم این کار را انجام داده است. اخیرا که فاش شد جمهوریخواهان در حال برنامه ریزی برای محدود کردن کاهش مالیات ها در طرح (k) 401  هستند، ترامپ همزمان توییت کرد که این اتفاق نخواهد افتاد. (و سپس از توئیت خود عقب نشینی کرد).

سودهای مالی و منافع کلان جمهوریخواهان (که نیروی محرکه آن ها است) به بمبِ ترامپ وابسته است؛ بمبی که بتواند افکار عمومی را از سرقت کلان آن ها منحرف کند. چالش آن ها، اطمینان حاصل کردن از این است که بمب (ترامپ) از مسیر خود منحرف نشود.

منبع:

https://www.truthdig.com/author/robert_reich/#author-bio

[1] . به مهاجرانی که بعد از طرح داکا توانستند در آمریکا به تحصیلات خود ادامه دهند یا شاغل شوند، به اصطلاح رویاپردازان گفته می‌شد. م

نویسنده:

رابرت ریچ: استاد دانشگاه کالیفرنیا

مترجم: مریم فتاحی

انتهای متن/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس