مشهد| دفاع تمام قد از عنوان پایتخت کتاب نیشابور

به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، انتخاب شهر نیشابور به عنوان «پایتخت کتاب ایران» در سال 94  واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت. برخی این انتخاب را تنها عنوانی نمایشی نامیده و برخی از برکات و ثمرات مثبت این انتخاب گفته‌اند. مسئولان فرهنگی مهمترین دستاوردهای این انتخاب را پرداخت تسهیلات مناسب برای تأسیس یک باب کتابخانه، نوسازی و تجهیز کتاب‌فروشی‌ها و مراکز توزیع و حمایت از طرح‌های برگزیده ترویج کتاب‌خوانی توسط بنیاد ملت اعلام کردند.

در گزارش قبلی تسنیم خراسان رضوی، مسئولان شهرستان نیشابور از خلف وعده در  تخصیص بودجه ساخت کتابخانه مرکزی نیشابور خبر داده بودند.

 عباس کرخی رئیس اداره ارشاد شهرستان نیشابور در واکنش به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از تسنیم به تشریح ثمرات و دستاوردهای این انتخاب پرداخت.

تسنیم: انتخاب شهرستان نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران از 2 سال پیش چه آورده‌ای برای شهرستان داشته است؟

کرخی: باید اذعان داشت عنوان‌های فرهنگی پیش از آورده مالی برای صاحب آن اعتبار فرهنگی می‌آورند. عنوان پایتختی کتاب برای نیشابور نیز جدا از بحث اقتصادی آن، آورده‌های فرهنگی زیادی برای فرهنگ و هنر شهرستان داشت.

در طول این مدت ارتباط اهالی فرهنگ و هنر نیشابور به ویژه  تشکل‌های مردم نهاد به صورت مستقیم با دستگاه‌های فرهنگی استان و کشور برقرار شد. بخش مردمی این تشکل‌ها خوشبختانه توانستند به خوبی هدایت و حمایت شوند. باید از این اتفاق به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای این اتفاق نام برد.

تسنیم: بحث باشگاه‌های کتابخوانی چگونه از نیشابور شکل گرفت؟

کرخی: بله شکل‌گیری باشگاه‌های کتاب با پیشنهاد ما مورد موافقت قرار گرفت و بیش از 5 هزار باشگاه کتابخوانی در کل کشور تاسیس شد که باشگاه‌های نیشابور جزو برگزیدگان  باشگاه‌های کتابخوانی کشور هستند.

تسنیم: رویکرد این باشگاه‌ها بیشتر پوشش مناطق محروم است؟

کرخی: دقیقاً نگاه ویژه به روستاها و مناطق محروم و تشکیل انجمن کتاب کودک و نوجوان سیمرغ که در قالب  برنامه نذر کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی و انجمن‌های سیمرغ که همان تشکل‌های مردمی هستند در حوزه فعال‌سازی ظرفیت‌ها در روستاها و مناطق محروم کارستان کردند.

تسنیم: چه اتفاقات شاخص دیگری در این حوزه رخ داد؟

کرخی: در کنار فعال‌سازی تشکل‌های مردمی، حضور چهره‌های فرهنگی اعم از نویسنده، شاعر، برنامه‌ریز فرهنگی، قدم بزرگ دیگری بود. همچنین حضور 50 مدیر فرهنگی و نیز گردهمایی 50 نویسنده کودک و نوجوان را از دیگر برکات این انتخاب باید نام برد. همچنین برگزاری نمایشگاه منطقه‌ای کتاب در نیشابور نیز از اهداف محقق دیگر بود. در حاشیه این اتفاقات جوایزی هم به نیشابور تعلق گرفت که بخشی از آن محقق شده است و بخشی در حال تحقق است.

تسنیم: بخش محقق نشده همان خلف وعده بنیاد ملت پیرامون ساخت کتابخانه است؟

کرخی: بله. امیدواریم این اتفاق هر چه سریع‌تر بیافتد. نمایندگان استان پیگیر موضوع هستند و شنیده‌ام این موضوع در تعهدات مالی بانک ملت آمده است. از طرف دیگر شهردار و فرماندار هم قول داده‌اند به محض حضور این عزیزان زمین در اختیار ایشان  قرار گیرد.

تسنیم: در این مدت آیا شاخص مشخصی مانند سرانه مطالعه نیز افزایش یافت؟

کرخی: در همان سال فروش ویژه کتاب در کتابفروشی‌های نیشابور افزایش محسوسی پیدا کرد. به طوری که تنها در حوزه فروش کتاب کودک و نوجوان 67 درصد افزایش فروش داشتیم.

تسنیم: جدا از بحث فروش، آماری از افزایش سرانه مطالعه چه دارید؟

کرخی: باید گفت کمتر کسی آمار رسمی در این حوزه دارد. آمار رسمی افزایش 67 درصدی فروش در کتابفروشی‌های نیشابور توسط وزارتخانه ارائه شده و دخلی در آن نداریم. آرمان‌های ما در ارائه طرح پایتخت کتاب دو برابر نمودن سرانه مطالعه در شهرستان بود که به نظر بنده بیشتر هم شد.

تسنیم: وضعیت کتابفروشی‌های نیشابور در این مدت چه میزان بهبود یافته است؟

کرخی: متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. تعداد کتابفروشی فعال در طرح‌های فصلی فروش کتاب چهار کتابفروشی است اما در سطح شهرستان حدود 10 کتابفروشی خوب داریم.

تسنیم: شنیده‌ها حاکی از تحصیص منابع محلی برای ساخت یک کتابخانه در نیشابور است؟

کرخی: با جو روانی شکل گرفته از محل انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران؛ زمینی در یکی از پارک‌های نیشابور تخصیص یافته و بودجه‌ای نیز با مساعدت مدیران استانی به ویژه  فرمانداری، شهرداری تخصیص داده شده تا بتوانیم کتابخانه‌ای در شان استان بسازیم. خیرین استان هم قول مساعدت در زمان شروع کار داده‌اند.

تسنیم: احداث و بودجه این کتابخانه جدا از بحث کتابخانه مرکزی نیشابور مصوب قبلی است؟

کرخی: این کتابخانه از محل منابع محلی است و ارتباطی با کتابخانه مصوب که باید توسط بنیاد ملت ساخته شود ندارد و امیدواریم تا سال 98 این کتابخانه به بهره برداری برسد.

تسنیم: یکی از دیگر موضوعات مورد انتقاد وضعیت نابسامان دکه‌های فروش مطبوعات در سطح شهر نیشابور هستند؟ متولی آن شما هستید؟

کرخی: متولی ارشاد، شهرداری و اصناف هستند. واقعیت این است که حوزه فرهنگی در زمینه اقتصادی، دیربازده است و سرمایه‌گذار دیر پا به میدان گذاشته و یا زود دلسرد می‌شود. هرچند به نظر بنده روزنامه و جراید به اندازه نیاز شهرستان آورده می‌شود.

گفت‌وگو از صادق عسکری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس