مشهد| درآمدهای نفتی هر روز دولت را بزرگتر می‌کند

به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم شامگاه چهارشنبه در میزگرد بررسی ریشه‌های فساد در اقتصاد در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: یکی از منشاءهای فساد، بزرگ بودن دولت است که هم ناکارآمدی و هم فساد را پدید می‌آورد.

وی افزود: علت اینکه دولت ما دولت بزرگ است، درآمد نفت است و منابع مالی گسترده حاصل از آن این اتفاق را رقم می‌زند، وظیفه‌های برعهده دولت باید شامل سیاستگذاری، نظارت و حمایت باشد نه تصدی‌گری.

عضو سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فروش نفت سبب شده تا 90 درصد ارز فروش نفت در اختیار دولت باشد و نرخ ارز هم در دست دولت است و این عاملی شده است تا از این راه هم کسب درآمد کند، سالانه بین 30 میلیارد تا 80 میلیارد دلار درآمد نفتی داریم، این حجم عظیم از ارز که در اختیار دولت قرار می‌گیرد و توزیع می‌شود، عده‌ای از آن برخوردار می‌شوند و عده‌ای نه.همین که یک عده از این منبع برخوردار می‌شوند تبدیل به رانت می‌شود و رانت یعنی فساد.

مصباحی مقدم ادامه داد: معنای فساد مالی یعنی آن جایی که کسی از منابع و منافع عمومی برخلاف قوانین و عرف جاری بهره مند شود که یکی از ریشه‌های آن در فرهنگ غلطی است که  در رفتار برخی از مسئولان حاکم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: یکی از منشاءهای فساد، امضاهای طلایی است، اکنون برای گرفتن موافقت‌های اصولی بنگاه‌ها در مراجعه به دستگاه‌ها، پرونده به کارشناسان ارجاع شده و برخی از این کارشناسان و صاحبان امضا که اهل رشوه و زیرمیزی هستند از عوامل پیدایش فساد هستند.

مصباحی مقدم افزود: از عوامل دیگر پیدایش فساد، تاسیس شرکت‌های صوری و تقاضای اعطای تسهیلات و وام‌های سنگین از بانک‌ها برای این شرکت‌های صوری مانند قضیه آقای مه آفرید خسروی است که ایشان 15 شرکت واقعی و بالای 30 شرکت غیر واقعی و صوری ایجاد کرده بود و برای این شرکت‌های صوری حساب‌سازی کرده بود.

وی ادامه داد: عمده راه حل جلوگیری از تولید منابع فساد، مسئله پیشگیری است چون کم هزینه‌تر از مبارزه با آن است،پس مسئله اول پیشگیری است.بهترین راه پیشگیری از فساد، گسترش دولت الکترونیک و انجام تمام مراجعات به دستگاه‌ها به صورت سیستمی و بدون واسطه است تا فساد کاهش یابد، در مراجعه حضوری احتمال پیدایش فساد مهیا است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت:اجازه نامه‌ها، تامین مالی‌ها، تقاضاها و پاسخ آن‌ها باید الکترونیک انجام شود حتی کارهای قضایی هم باید مثل شکایت‌ها و رسیدگی‌ها به صورت الکترونیک انجام شود و هرچه به سمت الکترونیک کردن امور برویم فساد و قانون شکنی کمتر خواهد شد.

مصباحی مقدم در انتها خاطرنشان کرد: افکار عمومی جامعه ما نسبت به فساد حساس است و مبارزه با آن یک درخواست عمومی از جانب عموم مردم و رهبری معظم انقلاب به عنوان یک اصل مطرح است و راه مبارزه با آن ایجاد اتاق شیشه‌ای و شفافیت و الکترونیک کردن امور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس