علی رغم افزایش اعتبارات نظام سلامت، بدهی های بزرگ تنها دستاورد این طرح بود/ به عنوان یک دانشگاهی نباید مشکلات را ساده بنگاریم

به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو باقری لنکرانی وزیر اسبق بهداشت درمان و آموزش پزشکی امروز در مراسم افتتاحیه دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در کشور با مشکلات نسبتا مهمی روبه رو هستیم با این وجود ساده‌ترین کار این است که بگوییم منشا این مشکلات دشمن خارجی و یک عده جاسوس هستند ما انکار نمی‌کنیم که کشورمان مطمع نظر سازمان‌های جاسوسی کشور‌های استکباری است و آن‌ها تلاش می‌کنند که با خرابکاری، ترور کشور را با مشکل روبه رو کنند، ولی واقعیت این است که ما نمی‌توانیم بگوییم مشکلات به تنهایی ناشی از وجود دشمن بیرونی است اگر چه دشمن بیرونی هم بی تاثیر نیست.
وی افزود: در برهه‌ای ما این را می‌دانستیم که خدمات بیمارستانی خوب نیست و یا باید کرامت بیماران را حفظ کنیم با این وجود نگاه اول نسبت به این مسائل این بود که اعتبارات بخش سلامت کم است البته شکی نیست که بخش سلامت همواره از کمبود اعتبار رنج برده است.
لنکرانی اظهار کرد: یکی از مصوبات مجلس اختصاص ده درصد از درآمد یارانه‌ها به بخش سلامت بود با این وجود در مجلس نهم بحث بر سر این بود که این مبلغ کم است از این رو مصوب شد که بخشی از درآمد‌های مالیات بر ارزش افزوده نیز به این بخش اختصاص یابد.
وی خاطر نشان کرد: در سال ۹۰ حدود دو هزار میلیارد تومان به نظام سلامت اختصاص یافت، ولی توان جذب آن را نداشت به همین دلیل تصمیمی که گرفته شد این بود که پایه حقوق کارکنان را افزایش دهند البته این افزایش حقوق هم نیاز بود.
وی با اشاره به اینکه نظام سلامت در سال ۹۲ بحران‌های زیادی را طی کرد افزود: با این وجود در سال ۹۳ بودجه نظام سلامت از محل درآمد مالیات‌ها پول نفت و درآمد افزایش چشمگیری داشت به گونه‌ای که اگر ۴۶ هزار میلیارد تومان به طور سالانه هزینه نظام سلامت بود در سال گذشته این رقم به حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در واقع هزینه‌های زیادی را در این بخش شاهد بودیم.
وزیر اسبق بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: علی رغم افزایش اعتبارات در نظام سلامت، اما سال گذشته وزارت بهداشت اعلام کرد در پایان سال دانشگاه‌ها حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان به پرسنل شرکت‌های دارویی تجهیزاتی و تاسیساتی بدهکار هستند با این وجود علی رغم اینکه آن افزایش اعتبار عملا منجر به افزایش بهبود نظام سلامت شود این نظام با بدهی روبه رو شد که هیچ وقت آن را تجربه نکرده بود.
وی تصریح کرد: همواره آرزوی ما این بوده که اعتبارات نظام سلامت افزایش یابد، ولی شاهد بودیم که این افزایش اعتبار بدهی‌ها را افزایش داد.
وی تصریح کرد: اگر به عنوان یک نیروی دانشگاهی می‌خواهیم در مورد موضوعی بحث و راهکار ارایه دهیم نباید مشکلات را ساده بنگاریم در هر حال گاهی به هم خوردن تعادل به جای بهتر کردن وضعیت منجر به بدتر شدن آن می‌شود.
باقری لنکرانی از عدالت در سلامت به عنوان یکی از شعار‌های مهم نظام سلامت نام برد و افزود: زمانی که اوباما در امریکا روی کار آمد طرح اوباما کر را با هدف تحقق عدالت در سلامت اجرا کرد با این وجود زمانی نیز که ترامپ رئیس جمهور امریکا شد او نیز این طرح را با هدف تحقق عدالت در نظام سلامت لغو و طرح دیگری را جایگزین آن کرد، در هر حال شاهدیم که هم اوباما و هم ترامپ وعده تحقق عدالت در نظام سلامت را به مردم امریکا داده بودند، اما ترامپ بخشی از طرح اوباما کر را لغو کرد، در هر حال مشکلی که وجود دارد این است که از یک لفظ مشترک یک کار نقیض بیرون می‌آید.
باقری لنکرانی بر ضرورت هم گرایی علمی در تشکل‌های دانشجویی تاکید کرد و افزود: بهترین عاملی که می‌تواند در محیط‌های علمی نشاط ایجاد کند پژوهش‌های هدفمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس