سیمای زیبای وفاداری و حمایت یاران

چکیده: نویسنده (مرحوم آیت الله میرزا خلیل کمره ای) در این گفتار، دشواری های مسلمانان در شعب ابی طالب را بر می شمرد و قصیده لامیه ابوطالب را سرود حماسی جوانان مسلمان محاصره شده می داند. آنگاه به ترجمه منظوم آن به فارسی توسط غلامرضا دبیران اشاره می کند. نویسنده به دولت های مسلمان پیشنهاد می دهد که این قصیده را به عنوان سند افتخار آن سالهای دشوار، ترویج کنند. همچنین علت مظلومیت ابوطالب را سیاست های بنی امیه در ظلم به اهل بیت: می داند. این نوشتار برای نخستین بار منتشر می شود.

کلیدواژه ها: کمره ای، خلیل، ابوطالب – قصیده لامیه، شعب ابی طالب، تاریخ اسلام، دبیران، غلامرضا، قصیده لامیه – ترجمه منظوم فارسی، مظلومیت ابوطالب، بنی امیه – ظلم به اهل بیت:.

مقدمه

1. حضرت ابوطالب(ع) در کنار حضرت ام المؤمنین خدیجه سلام الله علیها از شخصیت های مظلوم تاریخ هستند. در زیارت نامه حضرت رسول اکرم(ص) می خوانیم … السَّلامُ عَلَى عَمِّکَ وَ کَفِیلِکَ أَبِی طَالِبٍ (مصباح الزائر، ص 67). از اینجا مقام تابناک حضرت ابوطالب(ع) و مجاهدت ایشان در دفاع از مقام رسالت آشکار می شود. آن حضرت به عنوان یکی از سران مکه و بزرگ قریش، از کودکی سرپرستی پیامبر را بر عهده گرفت و در سالهای آغازین اسلام نیز با تمام توان به یاری اش شتافت. دفاع از دین و جان نثاری در این راه، از ویژگی های حضرت ابوطالب(ع) به شمار می آیند که در شخصیت فرزند بزرگوارش امیرالمؤمنین علی(ع) پدیدار گشته است.

2. متن زیر مقدمه آیت الله میزرا خلیل کمره ای است که بر ترجمه منظوم قصیده لامیّه حضرت ابوطالب(ع) اثر قریحه مرحوم استاد غلامرضا دبیران نوشته است. برای ترجمه منظوم این قصیده سه مقدمه نوشته شده است؛ مقدمه آیت الله سید علی بهبهانی (از مراجع معظّم تقلید) و مرحوم استاد محمود شهابی. این دو مقدمه در شماره 48 سفینه منتشر شد. اینک مقدمه آیت الله میزرا خلیل کمره ای با عنوان «چهره وفا؛ به یاد شعب ابی طالب و دیدار سیمای زیبای وفاداری و حمایت یاران» برای نخستین بار تقدیم می شود.

3. یکی از ویژگیهای ارزشمند اخلاقی مرحوم دبیران، ارتباط علمی و فرهنگی با بزرگان و اساتید است. ایشان از رجال پیش از انقلاب بود که در مقام فرمانداری یا شهرداری یا استانداری در سمنان، یزد، مشهد، اهواز و… خدمت نموده و در هر شهری به دیدار بزرگان و سرمایه های علمی منطقه شتافته و از خرمن فضیلت آنان خوشه چینی کرده است. نمونه ای از آن ارتباط و درس آموزی نزد میرزا خلیل کمره ای در تهران است که همسایه ایشان نیز بوده است.

   استاد غلامرضا دبیران که در شمار شاگردان و دانش آموختگان مکتب این فقیه بزرگ شیعه است، به پیشنهاد ایشان قصیده لامیه حضرت ابوطالب(ع) را به نظم ترجمه کرده است. همچنین قصیده «النبی محمد(ص): قصیده مارون بیک عبود دانشمند و شاعر مسیحی لبنانی در مدح رسول اکرم(ص)» را به نظم فارسی برگردانده که همراه ترجمه منثور مرحوم میرزا خلیل کمره ای در چهل و پنج صفحه در تهران به طبع رسیده است خطابه صعصعه بن صوحان در رثای امیرالمؤمنین(ع) را نیز به شعر فارسی برگردانده که در کتاب عنصر تلاش و کوشش آمده است.

4. در سالهای پایانی عمر میرزا خلیل کمره ای که در اثر بیماری، قدرت جسمی ایشان رو به وخامت نهاده و انگشتان ایشان یارای قلمزنی نداشت، این متن را املا نموده و همسر استاد دبیران، بانوی خوشنویس و کاتب ترجمه قرآن؛ سرکار خانم عفّت محمدی (دبیران) آن را نگاشته است. ایشان نیز در خاتمه با تحریر عبارت «خداوندا چشم این بینش را بده به عبد محتاج حاج میرزا خلیل کمره ای. نوزدهم جمادی الاولی 1393» آن را به پایان برده و امضا نموده است.

5. آیت الله کمره ای در وصف این ترجمه چنین نوشته است:

   «باید روح حماسه ابوطالبی را با حمایت ابوطالبی در خود نهفته داشته باشد، تا با روح وجدان مشترک گوینده هم آنچه را شاعر لامیّه، حضرت ابوطالب در آن روزگار گفته، در وجدان خود احساس کند تا بتواند نغمه آن را به داغی بسراید.

در شخص جناب آقای غلامرضا دبیران که در کشور ادب هم دبیرند، مگر همانا آن انسان نابغه فوق العاده مؤمن، مؤدّب و ادیب نمودار است. به شایستگی و برازندگی با قلم توانا و صدق و اخلاص بی نظیر، به شرح این قصیده همّت گماشت؛ ندای ما را لبیکّ گفت و پیشنهاد ما را استقبال کرد. چون از روح ما و وجدان ما بی شائبه ترجمه این اشعار پیشنهاد شد و ایشان هم با همان روح و با همان وجدان استقبال فرمودند.

   اشعار را (پنج سطر پنج سطر) شب با هم مذاکره می کردیم و ایشان فردا شبش بدون تأنّی و فاصله ترجمه آن قطعه مقسومه را با نظم فارسی با دو بحر انجام داده، در جلسه شبانه مقابله [کرده]، از نظر می گذراند و قطعه دیگر باز به میان می آمد؛ تا تمام آنها با شدّت احتیاطی به پایان رسید. و چنانکه قدر اصل آن را پیغمبر(ص) و بنی هاشم می دانند، قدر این نظم سرشار را هم فقط مردان ادب و دلباختگان آداب می شناسند.»

توضیح آن که این نوشتار برای نخستین بار منتشر می شود.

6. آیت الله میرزا خلیل کمره ای: در سال 1317ق برابر 1278ش در خانواده ای کشاورز در روستای «فرنق» کمره متولد شد. دروس ادبیات را در حوزه علمیه خوانسار، نزد ملامحمد بیدهندی و سید علی اکبر بیدهندی آموخت. در بیست سالگی رهسپار حوزه علمیه اراک شد و در محضر آیت الله شیخ عبدالکریم حائری به ادامه تحصیل پرداخت. در سال 1340ق همزمان با مهاجرت شیخ عبدالکریم حائری و تاسیس حوزه علمیه قم  به قم رهسپارشد و چهارده سال نیز در قم به درس فقه و اصول ایشان حضور یافت. وی همچنین از محضر اساتید بزرگی چون حضرات آیات میرزاحسین نائینی، سید علی یثربی کاشانی، میرزا علی اکبر مدرس یزدی، سیدابوالحسن رفیعی قزوینی، میرزاجواد آقا ملکی تبریزی، شیخ عباس قمی و شیخ محمدرضا مسجد شاهی اصفهانی علوم اخلاق و حکمت و عرفان و حدیث و… خوشه چینی کرد.

ایشان با امام خمینی و آیت الله مرعشی نجفی، شیخ روح الله کمالوند خرم آبادی، میرزا محمد تقی اشراقی و میرزا عبدالله مجتهدی تبریزی همدرس و هم مباحثه بود و همواره در کنار تحصیل در حوزه به تدریس  نیز می پرداخت. آیت الله کمره ای در سال 1354ق برابر 1314ش به تهران مهاجرت نمود و تا پایان عمر در این شهر بسر برد. وی بیش از نیم قرن در تهران تدریس علوم اسلامی و تحقیق و تبلیغ  پرداخت.

 ایشان با بنیاد اندیشه «دعوت اسلام» و اتّحاد مذاهب اسلامی به تالیف آثاری در موضوع مؤسس دعوت «پیامبر گرامی اسلام(ص)» و رهبران دعوت «ائمه اطهار:» و خانه دعوت «کعبه بیت الله الحرام» و کتاب دعوت «قرآن کریم» پرداخت و با شرکت در کنفرانس ها و مجامع علمی در مکه، پاکستان، مصر، سوریه، نقش ارزنده ای در اتحاد عالم اسلامی ایفا کرد.

   ایشان پس از یک عمر تلاش در رشد و تبلیغ اسلام در غروب پنج شنبه 15 محرم 1405 برابر 19 مهر1363در تهران درگذشت. و پیکر مطهر وی پس از انتقال به قم در حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به خاک سپرده شد. عاش سعیدا و مات سعیدا.

   بیش از شصت اثر علمی از آثار قلمی آیت الله کمره ای است. فهرست تالیفات ایشان در سال 1348 شمسی به کوشش آقایان دکتر عباس قانع و ناصر کمره ای (فرزند استاد) منتشر شده است. در این فهرست بیش از شصت عنوان از آثار ایشان معرفی شده است. زندگی نامه و آثار ایشان در شماری از منابع آمده[2] و به  مناسبت نخستین سالگرد «عنصر تلاش و کوشش» از طرف فرزندان ایشان به چاپ رسیده که بهترین منبع پژوهش درباره زندگی و آثار ایشان است.

7. در پایان، این بنده از لطف و بزرگواری خاندان محترم دبیران برای در اختیار گذاشتن این آثار فاخر سپاسگزار است. از درگاه خداوند بزرگ، تداوم راه بزرگان این تبار، مرحوم میرزا محمد منشی ساوجبلاغی، میرزا تقی دبیر اعلم ساوجبلاغی (عنوان نگار)، میرزاشفیع دبیران و استاد غلامرضا دبیران را که ولای امیرالمؤمنین(ع) با هنر و شعر و نویسندگی است، برای تک تک این خاندان آرزومند است.  

متن

خشونت سنگلاخ و سختی شعب و کوه و تنگی معاش، ما را از وفای با محمّد(ص) باز نگرفت (سخن امیرالمؤمنین علی(ع))

   قصّه شعب ابی طالب صورت زیبایی است که بهتر از آن صورتی نیست، صورت پیغمبر رحمه للعالمین است که در پیشبرد اسلام، کارش تا به مراحل سخت سنگلاخ کشیده و در کوه و درّه به سر می برد.

   شعاب مکّه فاقد وسائل آسایش بوده است، کارش به کوه و درّه کشیده، ولی از پیشبرد اسلام نایستاده و ابی طالب عمویش (ره) به سرپرستی قبیله بنی هاشم از شهر به کوه و درّه آمده اند. از هر جانب پیرامون پیغمبر را دارند و در حراست و پاسداریِ آن وجود نازنین6 شب و روز ندارند و در کوهساران سه سال تمام را چنین گذراندند.

این وفاداری را مشکل محرومیّت از حقوق اجتماعی شهری مکّه بلدالامین، مشکل تر کرده بود و با همه مشکلات آن را به جان خریدند. اینها بود که صورت زیبایی به چهره وفا داده بود، وگرنه:

«صورت عشق نبد ورنه بدین زیبایی»

وفاداری اگر زیبا است، با برخورد مستمّر به سنگلاخ و وفادار ماندن زیباتر است. و هر چه راههای پیموده شده سنگلاخ تر باشد و اشکالش بیشتر باشد و طیّ طریق آن دشوارتر باشد، صورت وفاداران زیباتر است. و اینجا اگر بگویم برابر صورت زیبای پیغمبر(ص) وفای ابوطالب همدوش آن زیباست ما را ملامت نکنید، چون بعلاوه از استمرار در این مراحل سخت سه ساله، این مراحل سخت را با یک ضمیمه سخت تر تحمّل کردند و آن مشکله حرمان از حقوق اجتماعی شهری بلد است. که آراء عمومی آن را ابرام کرده و آن را برای قصد افناء و قطع رحم به عهده همه گذاشته و از این قطع رحم، قطع شریان حیات و قطع رگ حیات را نظر دارند. و این امر، یعنی قطع رابطه با منابع حقوقی ارتفاقی اجتماعی شهر.

   در این زمره اشراف بیشتر از قطع شریان گزنده و دردناک است، زیرا این زُمره را که قریش از حقوق ارتفاقی آنها را بریده اند، عمری معتاد در ناز و نعمت بوده اند و با الفت و عادت به این مرافق، بزرگ شده اند؛ مردمان کوهی نبوده اند که عادت به تحملّ سختیها جزء عادت آنان است. خیر، خیر، ابوطالب شیخ ابطح بود. از احترامات مقام به قدری برخوردار بود که کسی گل به او نمی گفت و بقیه بنی هاشم هم همه همچنین، از سادات حرم بودند و نازپرورده و احترام دیده بودند.

   و در آن میان حضرت خدیجه(س) از ناز و نعمت چنان بود که مال التجّاره او در یمن و حجاز و شام و مصر و بصره در جریان بود، هشتاد هزار شتر زیر حمل مال التجّاره او بودند، بعلاوه از گله های گوسفندها و شترها و ظروف طلا و نقره و خدمتگزاران سیم تن. و پیغمبر(ص) هم پانزده سال در آن ناز و نعمت بود که بعد به نبّوت مبعوث شد و از بعثت تاکنون- که سال هفتم و هشتم و موقع شعب ابوطالب است – در کمال عزّت و مکنت و نعمت بود.

   اینان به این نعمت الفت دارند و به این نعمت و ناز عادت کرده اند. اکنون قطع آن، قطع عادت است و سهمناک و دردناک است و خصوص که نماینده خشم عموم است که قیافه مردم قریش را دژم و سهمناک نشان می دهد.

پس چشم بر هم نهادن از این خشم ملّت که چونان پلنگ سهمناک دژم است و رو از مقصد بر نتافتن در راه وفا، وفا صورتش نمایان تر و زیباتر جلوه می کند.

اگر زیباتر از کلمه وفا یافت می شد، آن را برای این صورت وفا می آوردم. آیا در مخلص صمیمی خود دیده اید که حاضر باشد تا کوه سنگلاخ همراه تو بیاید      – آنهم بعد از اینکه رشته مأنوسات و مألوفات را قطع نمایند– و ببیند با این عمل خود شهری بر آنها دژم گردد؟ قریش قطعنامه خود را به صورت صحیفه مشئومی در خیف بنی کنانه بیرون شهر نوشتند و التزام دادند که با بنی هاشم قطع رابطه کلّی کنند و این کار شروع شد.

موادّ قرارداد این بود که:

 [1] با آنها یعنی با بنی هاشم ازدواج مطلقا نکنند، نه زن بدهند و نه زن بگیرند و هر کس وصلتی با محمّد(ص) دارد، باید آن را قطع کند.

2- نه هم غذا شوند و نه هم در سفره ای کنار هم بنشینند یا شربت آبی به هم بخورند.

3- با آنها خرید و فروش مطلقاً نکنند، نه بفروشند و نه بخرند.

4- نه با آنها تماس بگیرند و نه بگذارند کسی دیگر تماس بگیرد.

5- نه بگذارند خواروبار و خشکبار و تره باری که از اطراف به شهر مکّه آورده می شود (یا از یمامه، گندم و حبوبات، یا از طائف میوه و تره بار)، نگذارند حبّه و دانه ای از آن را کاروان به بنی هاشم بفروشند. و اگر بی خبر و بی اجازه فروختند یا خریدند، بقیّه آن کالاها به تاراج برود. و هر کس وصلتی با محمّد(ص) دارد، باید وصلت را به هم بزند تا مگر بنی هاشم محمّد را وا بگذارند تا آنها او را بکشند یا بنی هاشم از گرسنگی بمیرند.

   بر این کفر و قطع رحم نوشته، صحیفه خود را امضاء کردند و در خانه کعبه آویزان نمودند. ابوطالب هم رئیس و شیخ الابطح وقتی دید نظر قریش بر حرمان از حقوق ارتفاقی عمومی به این شدّت است و منفی سلبی است نه مثبت ایجابی که با شمشیر به مبارزه قیام کنند؛ ابوطالب هم بنی هاشم را خواست و آنها را هم عهد کرد بر حمایت از رسول خدا تا زنده اند، و برای کنار رفتن از شهر و زندانی شدن در کوه رجزخوانی کرد و قصیده لامیّه خود را سرود و به صراحت، از حمایت خود پرده برداشت.

   با این چکامه پرشور، نغمه وفا را با قافیه لام که سنگین وزن است سر داد و از آن، کوه را پرصدا کرد. آری، اگر کوه از جور قریش، رقیب سرسخت، نالان است، از نعره مردانگی یاران هم، کوه در این قصیده لامیّه نیز حکایتها بازگو می کند که همه را به شعف وا داشته تا به شادمانی، این جام تلخ را مردانه بنوشند.

الا یا ایها الساقی ادرکأساً و ناولها

که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها

باید جوانان بنی هاشم با نغمه پرشوری سرمستِ غیرت گردند تا مشکلات را بتوانند تحمّل کنند. مشکلات کوه رفتن خیلی زیاد و در کوه ماندن بیشتر است و در کوه هم هر چه صدا بدهی و صدا برآری، همان را بازگو می کند. بازتاب این اشعار لامیّه را – که حضرت ابوطالب در حمایت از رسول خدا در موقع سخت در شعب ابوطالب سروده – خود، مرد را مثل کوه سخت و آهنین می سازد. کوه از حمل آن زیر بار می نالد، زیرا نقش آن را کوه نمی تواند ایفاء کند:

انّا عرضنا الامانه علی السّموات و الارض و الجبال فابین ان یحملنها و اشفقن منها و حملها الانسان انه کان ظلوما جهولا.

   آری، انسانی نابغه فوق العاده مؤمن و مؤدب و ادیب می خواهد که این امانت را که کوه نتوانسته حمل کند، حمل کند؛ اشعار لامیّه مشهور را تشریح کند یا به نظم آورد. باید روح حماسه ابوطالبی را با حمایت ابوطالبی در خود نهفته داشته باشد، تا با روح وجدان مشترک گوینده، هم آنچه را شاعر لامیّه، حضرت ابوطالب در آن روزگار گفته، در وجدان خود احساس کند تا بتواند نغمه آن را به داغی بسراید.

   در شخص جناب آقای غلامرضا دبیران که در کشور ادب هم دبیرند، مگر همانا آن انسان نابغه فوق العاده مؤمن، مؤدّب و ادیب نمودار است. به شایستگی و برازندگی با قلم توانا و صدق و اخلاص بی نظیر، به شرح این قصیده همّت گماشت؛ ندای ما را لبیک گفت و پیشنهاد ما را استقبال کرد. چون از روح ما و وجدان ما بی شائبه ترجمه این اشعار پیشنهاد شد و ایشان هم با همان روح و با همان وجدان استقبال فرمودند.

   اشعار را (پنج سط پنج سطر) شب با هم مذاکره می کردیم و ایشان فردا شبش بدون تأنّی و فاصله ترجمه آن قطعه مقسومه را با نظم فارسی با دو بحر انجام داده، در جلسه شبانه مقابله [کرده]، از نظر می گذراند و قطعه دیگر باز به میان می آمد؛ تا تمام آنها با شدّت احتیاطی به پایان رسید. و چنانکه قدر اصل آن را پیغمبر(ص) و بنی هاشم می دانند، قدر این نظم سرشار را هم فقط مردان ادب و دلباختگان آداب می شناسند.

   ما شیعیان که در طول تاریخ، از حکومت آل امیّه ستمها کشیده و رنجها برده ایم، اندکی از آنچه در شعب ابوطالب بر پیغمبر(ص) و بنی هاشم گذشته، دیده ایم، بهتر از حکومتهای عربی قدر آن را باید بدانیم. اتفاقاً طراوت ترجمه به قدری است که از طراوت اصل وا نمی ماند و آن سرمستی را برای خواننده می آورد. طراوت در هر دو، در اصل و در ترجمه بی نظیر است. مانند طراوت ایمان است یا طراوتی است که از گل تازه استشمام می شود.

   و همدوش با این خصیصه، امتیاز دیگری دارد. که قوّه تعبیر و صحّت معنی در ترجمه هنگام انتقال، صد درصد محفوظ مانده، به حدّی که آدمی باور نمی کند که ترجمه ای از اصل عربی است.

   و همدوش با آن دو امتیاز، نمودار اخلاص در آن به حدّی است که گویی خود ابوطالب است که حماسه و جوش دل را بیرون می فشاند. این آن چیزی است که بیشتر از سایر جهات مرا شیفته آن می دارد؛ زیرا روح حماسه ای که در اصل آن نهفته است، در ترجمه هنگام نشر بیرون می ریزد و در شنونده و خواننده شور می آفریند و استقامت و مقاومت می سازد و در انسان شوق پدید می آورد، و به منزله شاهنامه ما و ایلیاد هومر، حماسه ملی است، شجاعت آفرین است.

   و چیزی که از آن بالاتر است، آنکه خاطره آن را پیغمبر(ص) دوست می داشت و گاهی که پیغمبر به یاد او می افتاد، دلش برای ابوطالب پر می زد. و هنگامی که شنید که فاطمه عزیزش خواند:

و ابیض یستسقی الغمام بوجهه      ثمال الیتامی عصمه للأرامل

   فرمود: ای دختر عزیز این شعر عمویت ابوطالب است، تو آیه قرآن را بخوان که (و ما محمّد الا رسول قد خلت من قبله الرّسل).

   و مبادا گمان شود که پیغمبر(ص) خواندن این چکامه را ناخوش می داشت. حاشا حاشا! بلکه یادآوری آن هنگامه را برای وفا در برابر دشمن می خواندند، نه در برابر سپاه مرگ، امّا برای کسی که باید آماده مصیبت مرگ باشد، با آن آیه انسب می دانست که وفای از امّت را پس از مرگ پیغمبر(ص) هم لازم می شمارد.  

   پیغمبر(ص) به عساکر اسلامی در موقع فتح مکّه می فرمود: منزلگاه لشکر در خیف بنی کنانه، آنجاست که دشمن ما قریش سوگند بر قطیعه رحم ما و بر کفر یاد کرد و تعهّد کرد که طبق صحیفه مشئومه، ما را از شهر براند. پیغمبر(ص) چنانکه هیچگاه یار درونی خود خدیجه را و یار بیرونی خود ابوطالب را فراموش نمی کرد، محنت آن منزل را هم هیچگاه از یاد نمی برد و در ازدواج علی و فاطمه، وفا به آن دو یار وفادار را گوشه نظری داشت، یاد آن منزلگاه را هم لازم می دانست.

   بلی، قدر آن را فقط امیرالمؤمنین(ع) می داند که وارد مرحله مقاومتِ شعب (شِعب ابوطالب) بود. فقط او می داند که جور زمانه را می داند. بعدها نظیر آن را بر نام علی(ع) و هواداران علی(ع) روا می دارند و نام فداکاری آن روزها، اگر بر سنگ کوه (شعب) نبود نمی ماند، روزگار غلبه آل  امیّه و آل  مروان آن را محو می کرد و اگر می توانستند اصلاً آن شعب سنگی را، با کوه احد که گواه ثابت صادقند، از وجود محو می کردند.

   هشام بن عبدالملک صد تازیانه به علی پسر عبدالله عباس زد که چرا نام او علی است. و علیرغم این بدخواهان پیغمبر(ص) برای بقای یادبود آن چند کار مثبت ایجابی درباره تثبیت این خاطره ها به یاد ما داد.

   از قبیل آنکه در موقع لشکرکشی فتح مکّه، همین که لشکر نزدیک شهر رسید، بلال پرسید: یا رسول الله (اَیْنَ مَنْزِلُ؟) کجا اردوگاه خواهد بود و شما کجا نزول اجلال می کنید؟ پیغمبر می فرمود: در خیف بنی کنانه، همانجا که در صحیفه شوم بر قطیعه رحم ما و بر کفر قسم یاد کردند، و ما را به شعب ابوطالب محاصره کردند.

   امروز اگر قدردانی در دولتهای اسلامی بود، باید این شعار را در تابلویی در مکّه، در شعب ابوطالب، و در خیف بنی کنانه نصب می کردند. آنها بکنند یا نکنند، ما شیعیان باید این کار را از آنها بخواهیم، زیرا پیغمبر(ص) به وجهی – و امیرالمؤمنین از همان وجه و از وجه دیگر– تذکر آن را می پسندند. و ما شیعیان، از همان وجه و همین وجه و از وجه سوّمی آن را باید بخواهیم.

اهتمام پیغمبر(ص) به تذکر و ذاکری شعب ابوطالب

   کتاب «نهیب پیغمبر(ص) از آسمان خیف منی» را ببینید که پیغمبر(ص) همیشه و همواره در سال حجّهالوداع، همین که از شهر رو به مِنی به سوی عرفات می رفت، در میانْ منزلِ خود در این (مُحصَّبَ منی) چادر می زد و فرود می آمد و اندک استراحتی می کرد. و بعد از عرفات و مشعر الحرام و منی همین که رو به شهر می آمد، باز در بازگشت هم در این میان منزل (مُحصَّبَ  خیف منی) فرود می آمد و خیمه می زد و چند دقیقه هم اگر شده استراحت می کرد. و سر بر بالین خواب می نهاد تا خواب چشم او را فرو می گرفت.

   با اینکه این میانْ منزل، از مناسک حجّ نیست، امّا به قدر مناسک حجّ به آن اعتناء می کرد که مبادا از خاطر فراموش شود. و دیگر آنکه یاد آن خاطره را پیشاپیش به طوری در ذائقه مزمزه می کرد که پیدا بود از تذکّر آن گویی طعم حلاوت و شیرینی در کار و کامش احساس می کرد.

   روز عرفات به یاد اینکه سه روز دیگر بعد از منی، در آن دیار خیف بنی کنانه در گذرگاه گذر می کنند، پیشاپیش این کلمه بر زبان مقدّس جاری می شد، می فرمود که: فرداست که در خیف بنی کنانه منزل می کنیم. پسین فردا را به بنا بر علاقه مجازی فردا می نامید، این علاقه یکی از علاقه های مجاز است.

   گوئی این تصورّش هم در ذائقه لذّت بخش بوده که به یاد آن مزمزه و زمزمه می کند – هر چه را محبوب است، ذکر آن را شخص بسیار می کند. و پیش از حرکت از شهر به سوی منی و عرفات هم روز هشتم باز بازگو می کرد که فردا است که در منزل خیف بنی کنانه نزول خواهیم کرد. و سپس در اثنای حرکت در آنجا فرود می آمد و خیمه می زد و اندکی – اگر چه شده لمحه ای – خواب به چشمان عزیزش می آمد و بعد برمی خواست و کوچ می کردند.

   با آنکه این منزلگاه از مناسک و وظائف حجّ نیست، امّا از نظر پیغمبر رهبر(ص) باید از آنجا سرسری نگذرند و آنجا را به یاد آورند.

   و در این ذکری و یادآوری و خاطرات، طیف صورت ابوطالب عمویش در خاطر می گذشت و در خاطر اقدس جلوه می کرد و با او سر و کاری می داشت، و خاطر را تحریک می کرد، به حماسه ای بهتر از شاهنامه غیرت و حمیّت را بر می افروخت.

   بر خاطر اقدسش بسیار این طیفِ دلنشین، نوبه پس از نوبه می گذشت و گویی می ایستاد و چیزی خواستار می شد و می گفت: این گونه حمایت از پیغمبر(ص) بکنید، با حماسه و رجز و منطقِ سر شکافِ بی لفاّفه. و این گونه حمایت کنید از پیغمبر(ص) با تقدیم فرزندانی رشید چونان علی [7] که وجودش خود حماسه ای است متبلور. و لکن این طیف دلنشین از هر جانب و هر ناحیه اش نشوه و کیفی می آورد، و گرچه اندوه و غم هم همراه دارد.

   چون از شعب ابوطالب نیمرخی در اشعار آمده، گویی سربلندی و سرافرازی مدافع مبارز، ابوطالب که مرده، مرده نیست.

   ابوطالب به همراه طیف صورت خیالی خود سلسله صوری دیگر و دیگر از جلو و عقب می آید و می رود. و همه متصل می شوند به سرچشمه وحی غار حراء، و مکّه در دوران مبارزه حادّ تند آشکارا. در آن میان، طیف صورت خیالی آن قساوتهای اجتماعی که از مردم مجتمع و اجتماع جمعی مردم می دید. و خود را می دید که بی باکانه در پی کار خود پیش می رود، و در این زد و خورد، اعتنایی به آنها نمی کند و روبرگردان نیست و دودلی و تردید به خود راه نمی دهد، به ظفرمندی خویشتن معتقد است.

   علی رغم همه جموع و علی رغم آتش افروزی های باطل وحدّه و سوره آنها عقیده مند به موهبت خویشتن است و همواره مصلح حق بین است – و بین او و عقبه ها فکر می آید سر راه، تا کلمه خود را بگوید و صدای واتاب آن را بشنود. او همواره بنیان کن زلزله آفرین و رعد آسا است.

   طیف خیال ابوطالب پدید می آید که از عقب سر او را دارد، از او دفاع می کند، و کمر او را می بندد، و حریم او را قرقگاه می سازد. اینجا خرسندی او را فرا می گیرد، به واسطه اینکه رسالت خود را به همه مشکلات نیکو انجام داده و خود در خلق و انشاء آن شاهد و حاضر و ناظر موفقیّت آن بوده.

   و همانطور که ابوطالب مؤثّر در آن بوده، پسر ارشدش علی [7] هم همدوش پدر کشیک می کشیده، امّا جعفر طیّار در این وقت در حبشه بود و عقیل و ابوطالب نقش مؤثری نداشتند. علی(ع) کودکی بود که پدر، او را از شعب به مکّه نزد آشنایان دلسوز مثل مطعم بن عدی می فرستاد تا خواروبار هر مقدار می دادند، به دوش حمل می کرد و به کوه می آورد.

   و البته برای اینکه دشمن آگاه نشود و او را نبینند، از پیچ و خم کوچه ها می گذشت و در تاریکی می گذشت و سایه به سایه هر سنگ و هر دیواری پنهان می ماند تا چشم کس او را نبیند.

   و شاید این شهری که فائق زمخشری می گوید که کس شکّ ندارد که این شعر از علی(ع) است.

بازلُ عامَین حَدیثُ السِّن      سَنَحنَح اللّیل کَاِّنی جِنّیٌ

   یعنی جوانکی نوباوه و نونهال مانند شتر نوبار شب رو مانند جنّی، خودش را می گوید که بارکش شب رو نان و غذا و خوار و باری برای کوه بردن کوله بارها را شبها به سوی کوه بار می بردم، امّا شبروی بودم مانند پریان در پرده شب، این خدمت را سالیان دراز انجام دادم.

   و همین که این کار به پایان می بردم، نوبت کشیک من می رسید. شب رسیده بود، باید مشغول کشیک رسول خدا(ص) گردم. نصف شب را پدر یعنی ابوطالب کشیک می داد و نصف دیگر را پسر یعنی علی(ع) شمشیر می بست و پیرامون کوه و درّه مهوّر قدم می زد.

   این اهتمامهای فوق العاده از آن نظر بود که دشمن در توطئه خود قسم یاد کردند که اهل مکّه با بنی هاشم (مسلمین) معامله نکنند [و] خرید و فروش ننمایند، و دیگران را از خرید و فروش با آنان بازگیرند. خشکبار و خواروباری که از یمامه و منطقه دور به شهر مکّه وارد می شد، گماشتگان قریش مراقب آنها بودند در چهار طرف مکّه در میدانهای فروشگاهها، که مبادا به مسلمانان و بنی هاشم چیزی از آنها فروش رود. و اگر اندکی از آن به آنان فروش می رفت بقیّه آن کالاها به تاراج می رفت.

   و همچنین در صحیفه قید و تعهّد شده بود که از ازدواج با بنی هاشم و مسلمین باید خودداری کنند و زن ندهند و زن نگیرند مطلقاً، و زنانی که از آنان در حباله دارند رها کنند و طلاق دهند. علی هذا روی این تعهّد، عتبه و معتب پسران ابی لهب که دختران خدیجه، رقیّه و ام کلثوم را در حباله داشتند، رها کردند و آنها را به خانه رسول خدا(ص) پدرشان روانه کردند.

و همچنین هم غذا با آنها نشوند و هم پیاله نشوند، آبی را با هم نخورند و در سفره ای گرد هم ننشینند تا وقتی که بنی هاشم محمّد [6] را به آنها واگذارند تا او را بکشند.

   اینک قصیده لامیّه را اوّل بخوانید، بعد نظم ترجمه را، سپس داستان شِعب را که شب هجران است، بتمام یاد بگیرید. در آخر، روز وصال را که پایان این شب تار، وصال ممتد از دریچه حادثه معراج و مشاهده عالم بالا و شهود مشهد کائنات و دیدار جلالت امّت عظیم اسلام و فخامت آنها در پرده معراج جلوه داد و به نمایش گذاشته شد، بنگرید.

خداوندا چشم این بینش را بده به عبدمحتاج

حاج میرزا خلیل کمره ای.

نوزدهم 1 [جمادی الاولی] 1393  

پی نوشت:

.[2] نقباء البشر ج2 ص 704-705، آیینه دانشوران:491- 493، آثار الحجه ج 2 ص 250، گنجینه دانشمندان ص 535-537، تربت پاکان قم ج 1ص 667-674، موسوعه مؤلفی الامامیه ج14 ص 17-20 

  نویسنده:

آیت الله میرزا خلیل کمره ای

به کوشش: علی اکبر صفری: پژوهشگر مؤسسه کتابشناسی شیعه، قم.

فصلنامه سفینه شماره 49

انتهای متن./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس