رنجی که اسلام آباد با گذشت 25 سال از تصویب طرح ساماندهی می برد

به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «تیتریک»، محله قدیمی اسلام آباد«تپه مرادآب» در گذشته های دور چراگاه احشام بوده و با گذشت زمان به منطقه‌ مسکونی تبدیل شد. در سال 1347 این منطقه با وجود حدود50خانوار ازجانب وزارت مسکن وشهرسازی منطقه مسکونی شناخته شد. در دهه 50 که کرج پذیرای مهاجران زیادی از اطراف بود این منطقه بیشترین مهاجر را در خود جای داد تا جاییکه در سال 57 دیگر ظرفیتی برای ساخت وساز در این محله وجود نداشت.
این محله قدیمی و فرسوده ترین بافت شهر کرج را دارد و سیمای نازیبای آن در کناراندازه کوچک ساختمان‌های مسکونی و نامناسب بودن اغلب آنها از نظر بهداشتی و فنی، سکونت چند خانوار در یک واحد مسکونی، معابر باریک و شیب تند خیابان ها و در نتیجه خطراتی که امنیت اهالی این منطقه را تهدید می کرد، مسئولان را وادار کرد تا برای تغییر شرایط این منطقه چاره اندیشی کنند.

از سال 71 نهادی به عنوان طرح ساماندهی تپه مرادآب تشکیل شد و رسیدگی به معضلات این منطقه در دستور کار طرح ساماندهی قرار گرفت که بعدها به طرح ساماندهی اسلام آباد تغییر نام داده شد.

ابتدای شروع کار این طرح صحبت از تعریض معابر و بازسازی بافت فرسوده این منطقه بود اما با بازنگری ونگاه کارشناسانه در طرح تفضیلی در نهایت احیای بافت فرسوده و ساخت مجموعه مسکونی، تجاری و اداری همچنین فضای سبز و ورزشی و فرهنگی تصویب شد.

طی سالهای گذشته بسیاری از خانه های این منطقه تخریب شد اما با گذشت بیش از 25 سال از تصویب این طرح هنوز تغییر چشمگیری در این منطقه و کاهش مشکلات 44هزار ساکن آن به چشم نمی خورد. هنوز هم در کوچه های باریک این محله بچه ها در کنار فاضلاب جاری در جوی ها بازی می کنند و اهالی همیشه دل نگران هستند که حین گذر از کوچه ها، دیوار خانه های فرسوده و ناایمن بر سرشان آوار نشود.

اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است

 

روان بودن فاضلاب همسایه ها به برخی ملک ها

یکی  ازشهروندان این منطقه از روان بودن فاضلاب در جوی ها می گوید و می افزاید: فاضلاب همسایه ها به خانه من جاری می شود و هرماه مجبورم برای تخلیه فاضلاب هزینه کنم.

حمید لطفی می گوید: مشکلات این منطقه یکی دوتا نیست اما مردم محروم این محله به مشکلات و کاستی ها عادت کرده اند.

وی می افزاید: این منطقه از ابتدا یک پارک کوچک برای بازی کودکان و تفریح بزرگسالان نداشت و هیچگاه اهالی روی خوش زندگی را در این منطقه ندیدند.

لطفی می گوید: هرچند در ازای تملک خانه های این منطقه مبلغ ناچیزی می دهند اما باز هم امیدوارم تکلیف ملک های باقی مانده به زودی مشخص شود تا شاید افرادی که از این ممحله می روند بتوانند در آسایش و رفاه زندگی کنند.

اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است هرسال شرایط بدتر از قبل می شود

پیرمردی از اهالی این منطقه می گوید: 35 سال است در اسلام آباد زندگی می کنم و هر سال که می گذرد شرایط این منطقه بدتر می شود. قاسم اربابی اظهار می کند: سالها پیش به دلیل وخامت وضعیت این منطقه تصویب شد که به مشکلات رسیدگی شود و منطقه را ساماندهی کنند اما با گذشت بیشتر از 20سال هنوز این اتفاق نیفتاده است.

اربابی در ادامه می گوید: ملک های ما همه قولنامه ای است و به دلیل شرایط منطقه و طرحی که سالهاست شروع اما تمام نشده، نمی توانیم خانه خود را خرید و فروش کنیم .

وی می افزاید: مسئولان شهری ما را متصرف می دانند و می گویند: شما زمین های ملی را تصرف کردید، در صورتیکه من 35 سال پیش این خانه را ساخته شده و آماده خریدم و بهای به روز آن را پرداخت کردم.

این شهروند می گوید: اگر از ابتدای ساخت این منطقه نظارت بر ساخت و سازها و قانون بود این همه خانوار سالهای طولانی در سختی و فقر امکانات زندگی نمی کردند و اکنون بعد از این همه سال همه ملک های خود را در ازای مبلغی ناچیز واگذار کنند.

اربابی با بیان اینکه در اجرای این طرح بسیاری از خانه های منطقه خریداری و تخریب شده تصریح می کند: در منطقه یک فرهنگسرا و بوستان محله ای کوچک نیز احداث شده ، اما تنها اقدام مفید ساخت این دو مورد بوده و اسلام آباد همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد و با گذشت این همه سال مسئولان عجله ای برای این کار نشان نمی دهند.

اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است

خانه های خالی محل تجمع معتادان شده است

دیگر ساکن این محله نیز با بیان اینکه هر چند وقت یکبار به دلیل فرسودگی و ناایمن بون خانه، خانواده ای از منطقه نقل مکان و خانه خود را رها می کند، تصریح می کند: این خانه های خالی محلی برای تجمع معتادان می شود و بعد از رفتن آنها انواع و اقسام سرنگ و آلات مربوط به استعمال مواد مخدر به جا می ماند که می تواند منبع بروز انواع بیماری باشد.

مهری فروزنده می گوید: زندگی در این منطقه خیلی سخت و طاقت فرساست. از طرفی ظاهر زشت و زننده منطقه با کمبود امکانات شهری، فقر فرهنگی و تعداد زیاد معتادان و خلافکاران، از طرفی هم ترس هر روزه از اینکه خانه خد یا همسایه بر سرمان آوار نشود.

فروزنده می گوید: سالها پیش به دلیل بیکاری همسرم و به امید زندگی بهترازیکی از شهرستان های غرب به کرج مهاجرت کردیم اما به دلیل هزینه های بالای مسکن در دیگر مناطق، توانستیم در این منطقه که ارزانتر بود خانه بخریم.

وی در ادامه بیان می کند: من سه فرزند دارم و اگر از ابتدا مشکلات اینجا«به ویژه مشکلات فرهنگی و امنیتی» اینجا را می دانستم در این منطقه خانه نمی خریدم چرا که فرزند پسرم به دلیل محیط آلوده اینجا سالهاست آلوده مواد مخدر شده و با وجود چند بار اقدام برای ترک اما موفق نشد.

فروزنده با ناراحتی که درچهره دارد می گوید: از دور تعریف بعضی چیزها انسان را فریب می دهد. کاش سالها پیش از شهر و دیار خود به کرج مهاجرت نمی کردیم و سالها زندگی و مهمترآینده فرزندم را تباه نمی کردیم.

اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است   جنس صخره ای اسلام آباد مانع حفر چاه جذبی است

مدیرروابط عمومی شرکت آب وفاضلاب استان البرز اظهار می کند: جنس زمین تپه اسلام آباد صخره ای است و اهالی آن نمی توانند چاه جذبی بزنند و فاضلاب ها در منطقه رها می شود به همین دلیل همیشه معضل فاضلاب و زیست محیطی در این منطقه وجود داشته است.

علیرضا لرستانی می گوید: در این منطقه به دلیل شرایط سخت زمین آن نباید ساختمان سازی انجام می شده اما در گذشته های دور این کار انجام شده و اکنون شاهد این مشکلات هستیم.

لرستانی با بیان اینکه فاضلاب همسایه های بالایی به خانه همسایه پایینی منتقل می شود تا به پایین منطقه برسد، می گوید: اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب نیز به همین منظور و برای حل وفصل این مشکل انجام می شود که اکنون این طرح در حال اجراست.

اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است

احداث بلوار30متری برای رفع معضل ترافیک اسلام آباد

مدیرروابط عمومی شهرداری منطقه1 با رد اظهار شهروند این منطقه درباره جمع آوری زباله ها می گوید: در این منطقه روزانه زباله ها جمع آوری می شود و همچنین خیابان و جوی ها پاکسازی می شود.

حمیدبخشی زاده تملک خانه های این منطقه مدتهاست در اختیار منطقه نیست و طرح ساماندهی تملکات را انجام می دهد و بعد به اداره اموال شهرداری واگذار می کند تا اداره اموال شهرداری امور مربوط به تخریب آن را انجام دهد.

بخشی زاده می افزاید: البته این مورد به دو راه انجام می شود، در بخشی از تمکات در قرارداد قید می شود که مالک کار تخریب را انجام دهد و وسایل و ضایعات ساختمانی مورد نیاز را با خود ببرد و در بعضی قراردادها که تخریب توسط شهرداری انجام می شود وسایل را شهرداری تبدیل می کند.

وی در پاسخ به اینکه برای آینده این منطقه چه برنامه ها و طرح هایی وجود دارد، می گوید: هنوز تعریف کلی از آینده اسلام آباد نیست اما اکنون برای حل مشکل ترافیک منطقه طرح کلنگ زنی بلوار30 متری را در ماه گذشته داشتیم که از منطقه2 تا 6 امتداد دارد وبه زودی بهره برداری می شود تامعضل ترافیکی این منطقه را حل کند.

مدیرروابط عمومی شهرداری منطقه1 درمورد فضای سبز این منطقه پاسخ می دهد: اکنون این منطقه فضایی برای تبدیل شدن به فضای سبز ندارد اما صحبت هایی از احداث پارک و هتل پس از تخریب ها در این منطقه هست.

اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است

تملک250واحد باقی مانده است

مدیرروابط عمومی طرح ساماندهی تپه اسلام آباد اظهار می کند: از مجموعه طرح 72 هکتاری این منطقه 70هکتار آزادسازی و تملک شده است که در این زمینه بالغ بر 4400 واحد خریداری شده است و تملک 250واحد باقی مانده است.

مجید غلام نژاد می گوید: بودجه طرح ساماندهی از فروش اراضی است که در سال72 به طرح ساماندهی تخصیص داده شد.

غلام نژاد در توضیح این مسئله می گوید: طرح ساماندهی بودجه ریالی نداشت و 580هکتار اراضی را به عنوان منبع مالی در اختیار آن قرار دادند که بیش از 50درصد این اراضی به نام شخص دیگری است به این صورت که سند به نام طرح ساماندهی است اما تصرف دارد.

وی می افزاید:طرح ساماندهی کمتر از 40درصد را آماده سازی کرد و بعد از گذراندن کمیسیون ماده 5 در اولویت اول چنانچه ساکنان اسلام آباد موافق ومتقاضی بودند به آنها واگذارمی کرد و درغیر این صورت به فروش می رساند تا تملک دیگر ملک های منطقه را انجام دهد.

اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است

سازه ناپایدار منطقه مانع تخریب همه واحدهاست

غلام نژاد می گوید:به دلیل رکود بازارمسکن و فروش نرفتن اراضی، این طرح با رکود مواجه شداما با جذب بودجه و فروش اراضی در مدت کمتر از یکسال می توان کل تملک را انجام داد.

مدیرروابط عمومی طرح ساماندهی تپه اسلام آباد در مورد ملک هایی که تخریب و محل تجمع معتادان شده می گوید: ما اکثر املاک خریداری شده را تخریب می کنیم اما با توجه به سازه ناپایدار منطقه و درخواست همسایه آن ملک، بعضی از واحدهارا نمی توان تخریب کرد چرا که امکان صدمه به دیگر ملک ها را دارد.

غلام نژاد می افزاید: با دستور اخیر ریاست جمهوری و ابلاغیه وزیرکشور طرح ساماندهی به شهرداری کرج محول شده که شورای جدید در این مورد تصمیم گیری خواهد کرد.

وی در مورد برنامه برای آینده این منطقه می گوید: طرح تفضیلی این منطقه بازنگری شد البته هنوز ابلاغ نشده اما در این منطقه مجموعه بزرگ گردشگری احداث خواهد شد که شامل مجموعه تفریحی، ورزشی وسکونتی خواهد بود.

خدیجه ستارزاده

 

  اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است اسلام آباد با گذشت25 سال ازتصویب طرح ساماندهی همچنان ازنابسامانی رنج می برد/تملک250واحد در منطقه باقی مانده است

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس