رسانه‎های غربی حمایت اروپا از برجام را ضعیف ارزیابی کردند

خبرگزاری تسنیم: به نقل از بلومبرگ، ایران در تلاش برای حفاظت از اقتصاد خود در برابر تکان‌های ارزی ناشی از تصمیم ترامپ، استفاده از دلار را محدود کرده است. اما اکثر گام‌های اولیه‌ای که از سوی تهران برداشته شده جنبه نمادین داشته است.

به گفته امیرحسین زمانی نیا معاون وزیر نفت ایران، در حال حاضر تهران بخش عمده‌ای از پول نفت خود را به یورو دریافت می‌کند، و پول برخی محموله‌های ارسالی به چین و کره جنوبی نیز به ارز‌های ملی این کشور‌ها پرداخت می‌شود.

اما به گفته سارا وخشوری، رئیس موسسه مشورتی اس وی بی انرژی، اکنون که ترامپ سراغ محدود کردن فروش نفت ایران رفته «نوع ارزی که ایران دریافت می‌کند، نمی‌تواند از صادرات نفت این کشور محافظت نماید… دریافت پول نفت به یورو تنها تا حدی صادرات نفت ایران را از تحریم‌های آمریکا ایمن می‌سازد.»

با تشدید تحریم ها، بانک‌ها باید صدور اعتبارات اسنادی برای قرارداد‌های نفتی را متوقف کنند، در غیر اینصورت پول نفت پرداخت شده در برابر نوسانات نرخ یورو در برابر دلار در معرض ریسک قرار خواهد گرفت.

تحریم‌های پابرجای دولت آمریکا حتی قبل از خروج این کشور از برجام نیز به این توافق لطمه زده بود و با ترساندن سرمایه گذاران مانع از ورود آن‌ها به بازار ایران شده بود. با خروج آمریکا از برجام این وضعیت را تشدید خواهد کرد. هرچند کشور‌های اروپایی به اضافه روسیه و چین وعده داده اند که از برجام حمایت خواهند کرد، اما این کار چندان آسان نخواهد بود.

منتشر شده در پول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس