خواب سرمایه‌های شهر در شهر آفتاب!

روزنامه جوان: شهر آفتاب که با ۳۰۰ میلیارد تومان ساخته شد و قرار بود به قطب گردشگری تبدیل شود، همچنان بلاتکیف است. این در حالی است که شورای شهر چشمان خود را روی مهم‌ترین مرکز کسب درآمد پایدار شهرداری بسته است و همچنان دم از نبود منابع درآمد پایدار می‌زند. نمایشگاه کتاب و برخی دیگر از نمایشگاه‌ها در داخل شهر تهران برگزار می‌شود تا بر مسائل و مشکلات شهر بیفزاید.
حال رئیس شورای شهر تهران خبر از جلسه با وزیر صنعت می‌دهد تا نمایشگاه خودرو در داخل شهر برگزارنشود. مدیریت شهر نیازمند تصمیم‌گیری قاطع است تا شهر و شهروندان متضرر نشوند؛ و باید به این سؤال پاسخ داده شود که نمایشگاه که با هزینه‌های میلیاردی ساخته شده است چرا باز نمایشگاه‌های بزرگ در محدوده مرکزی شهر برگزار می‌شود؟ مسئول کیست و پاسخگوکیست؟!
نمایشگاه بین‌المللی کتاب در قلب پایتخت برگزار شد تا به بار ترافیکی و سرگردانی شهروندان افزود شود. بر این اساس انتظار می‌رفت تصمیم‌گیران شهری به ویژه اعضای شورای شهر نسبت به بازگشت دوباره برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ بین‌المللی به داخل شهر انتقاد کنند، اما شاهد تقدیر و تشکر‌های گاه و بیگاه آن‌ها از ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی و تفریحی‌ای که برخی از سازمان‌ها و زیرمجموعه‌های شهرداری در مصلای تهران در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب ارائه داده‌اند، هستیم.
حال سؤال این است که آیا این تشکر‌های گاه و بیگاه و نخ‌نمای اعضای شورای شهر برای این است که یک صورت‌مسئله مهم و اساسی را در مورد وظایف شهرداری برای تحقق اهداف کوتاه و بلندمدت بزرگ‌ترین مجموعه نمایشگاهی کشور پنهان کنند؟
البته یک واقعیت بزرگ دیگر نیز فراموش شده است اینکه درآمدزایی بالایی که شهر آفتاب می‌تواند برای اداره شهر تهران داشته باشد، در نظر مدیران شهری بی‌اهمیت است.
اینکه مسئولان شهری در بازدید از نمایشگاه کتاب به تعریف و تمجید از برگزاری نمایشگاه پرداخته‌اند خود نشان می‌دهد که اعضا نمی‌خواهند خود را درگیر رفع مشکلات و راه‌اندازی نمایشگاه شهر آفتاب بکنند تا شهر صاحب درآمد بالایی شود.
براساس گزارش تیتر شهر، بعد از اینکه دو سال از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب گذشت این نمایشگاه به جای اولش یعنی مصلی بازگشت و هزینه‌های هنگفت مصلی برای در اختیار قرار دادن این محل، واگذار نشدن تمام اختیارات نمایشگاه به مدیران نمایشگاه کتاب و ارشاد، ایجاد مشکلات ترافیکی و آلودگی‌های ناشی از آن و از همه مهم‌تر کمبود فضا‌های استاندارد برای برپایی غرفه‌های مختلف که خود باعث شده بود هر ساله هزینه‌های زیادی فقط برای برپایی سازه‌های موقت در نظر گرفته شود، باعث نارضایتی شهروندان و ناشران از نمایشگاه شده بود.
بعد از اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب به شهر آفتاب مجتمعی که بیش از ۳۰۰ میلیارد برای آن هزینه شده بود، رفت دوری مسیر و آبگرفتگی غرفه‌ها، نبود تهویه مناسب هوا و به طور کلی آماده نبودن زیرساخت‌ها باز هم نمایشگاه کتاب را به‌رغم تفاهمنامه شهرداری و وزارت ارشاد به همان مصلی منتقل کرد، اما در میان این تأیید تشویق‌ها نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است این است که جایی که به قول معاون خدمات شهری شهرداری تهران قرار بود به قطب گردشگری و منطقه اقتصادی تبدیل شود همچنان بلاتکلیف است.
محمد علی نجفی شهردار مستعفی تهران قبل از ترک بهشت تأکید کرده بود تکمیل پروژه شهر آفتاب به‌تن‌هایی قابل حل نیست؛ موضوعی که محمدباقر قالیباف نیز به آن اشاره کرده بود. شهردار مستعفی تهران، با اشاره به موضوع واگذاری شهر آفتاب به بانک شهر، عنوان کرد: اینکه بانک شهر چنین حجمی از پول را در نمایشگاه شهر آفتاب به سرمایه ثابت تبدیل کند به صلاح نیست و علاوه بر این بانک مرکزی هم چنین مجوزی نمی‌دهد. حتی در دوره قبل نیز بانک مرکزی با واگذاری شهر آفتاب به بانک شهر مخالفت کرد چراکه نسبت دارایی‌های ثابت بانک به نقدینگی بالا می‌رود.
همچنان که ذکرشد در حالی که مدیران شهری در حال تقدیر و تشکر از یکدیگر هستند، موضوع فرایند سرمایه‌گذاری خصوصی برای شهر آفتاب همچنان مشخص نیست. این در حالی است که امید‌هایی که به دلیل یکدستی‌های سیاسی بین دولت و شهرداری برای حل مشکلات اینچنینی وجود داشت نیز به ثمر ننشسته است.

برگزاری نمایشگاه در خارج از شهر به نفع شهر است

در میان انتقادات به برگزاری نمایشگاه در داخل شهر رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز گفت: قرار بود در مدت دو سال نواقص برطرف شود و سالن‌های دیگر هم ساخته شود، اما متأسفانه اقدامی نشد و به صورت واقع‌بینانه اگرچه مصلی محل درجه یک برای برگزاری نمایشگاه نیست، اما بهترین محل بود.
سید محمد بهشتی درباره جابه‌جایی مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال‌های اخیر عنوان کرد: طی دو سال قبل این نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب برگزار شد و اگر به عنوان اتفاق شهری به آن نگاه کنیم، برگزاری نمایشگاه در خارج از شهر به نفع شهر است، چون در هر جایی که نمایشگاه برگزار شود، چه در مصلای امام خمینی (ره) و محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مشکلات ترافیکی برای مردم ایجاد می‌کند.
رئیس کمیته ملی ایکوم افزود: تجربه در همه کشور‌های دنیا است که محل برگزاری نمایشگاه‌ها در مکانی باشد که فشار را از روی شهر بردارد و شهر آفتاب اگر تکمیل شده بود، می‌توانست کمک خوبی به شهر داشته باشد و چه خوب بود که افتتاح این مجموعه با نمایشگاه کتاب تهران که یکی از شریف‌ترین و موجه‌ترین رویداد فرهنگی کشور است، اتفاق افتاد.

نمی‌دانیم مجوز از کجا صادر شده است!

محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه پرمخاطب برخلاف مصوبه شورای شهر است و این موضوع در شورای شهر بررسی خواهد شد. وی درباره صدور مجوز برگزاری نمایشگاه بین‌المللی خودرو بر خلاف مصوبه شورای شهر تهران گفت: وزارت صنعت نمی‌تواند مجوز برگزاری نمایشگاه بدهد و فقط برگزارکننده نمایشگاه است. شورای ترافیک یا شهرداری باید مجوز برگزاری نمایشگاه را بدهند. وی با اشاره به مصوبه شورا درباره برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح شهر تهران گفت: تصمیمی در شورای ترافیک گرفته شده بود که طی آن نمایشگاه‌های پر مخاطب نباید در داخل شهر و در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شود. شهر آفتاب هم به همین منظور ساخته شد.
وی افزود: اکنون بدون برگزاری نمایشگاه هم، محدوده نمایشگاه بین‌المللی شهر تهران دارای تراکم ترافیک و مشکل ترافیکی است. وقتی نمایشگاه برگزار می‌شود ترافیک آن منطقه تشدید می‌شود و به همه معابر شهر هم سرایت می‌کند. متأسفانه نمی‌دانم مجوز برگزاری این نمایشگاه از کجا صادر شده، اما برگزاری آن زحمات زیادی برای پلیس راهور و شهروندان تهران به‌ویژه ساکنان این منطقه ایجاد می‌کند.
علیخانی با اشاره به اینکه ما مدیریت یکپارچه در تهران نداریم، فقط می‌توانیم از شهرداری سؤال کنیم و می‌خواهیم بدانیم چه مرجعی برای برگزاری آن مجوز صادر کرده است و چرا مصوبه شورا اجرا نمی‌شود، گفت: اگر این موضوع مشخص شود هر دستگاهی که باشد اعلام خواهیم کرد.

برگزاری نمایشگاه خودرو داخل یا خارج شهر؟

همچنین رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه خودرو در سایت نمایشگاه بین‌المللی برخلاف مصوبات شورای شهر است، گفت: از پلیس و شهرداری درخواست می‌شود مانع از برگزاری این نمایشگاه در داخل شهر تهران شوند. محسن هاشمی با اشاره به حواشی برگزاری نمایشگاه خودرو در تهران با بیان اینکه جلسه‌ای برای جلوگیری از برگزاری چنین نمایشگاهی باید برگزار شود، گفت: براساس مصوبات شورا، تفاهمنامه‌ها، نظر موافق رئیس‌جمهور، وزیرکشور و استاندار و… نباید نمایشگاه‌های پرمراجعه در داخل شهر تهران برگزار شود.
وی با بیان اینکه این نمایشگاه براساس مصوبه و تفاهمنامه نباید برگزار شود، تصریح کرد: باید مانع از برگزاری چنین نمایشگاهی در شهر تهران شد؛ چراکه نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب ساخته شده و با هزینه هنگفت، مترو نیز برای دسترسی آسان‌تر به نمایشگاه آفتاب ایجاد شده و اگر اجازه دهیم این نمایشگاه برگزار شود فتح بابی برای برگزاری نمایشگاه‌های دیگر است. هاشمی با بیان اینکه مدیران شهرداری موظف هستند که مانع از برگزاری این نمایشگاه پرمخاطب شوند، گفت: جای تعجب است زمانی که هم رئیس‌جمهور، هم استاندار و هم وزیر کشور با برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در تهران کاملاً مخالف هستند، چگونه یک مدیر دولتی با تصمیم خود باعث بروز مشکلات برای مردم و ایجاد ترافیک سنگین می‌شود.
وی افزود: با شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، در مورد چرایی برگزاری این نمایشگاه صحبت می‌کنم و از ناجا و سردار مهماندار رئیس پلیس راهور خواهش می‌کنم بر اساس توافقات و موافقات قبلی عمل کرده و اجازه ندهند این نمایشگاه که تخلف است، برگزار شود.
با این حال باید منتظر ماند و دید تا ۱۲ ماه دیگر شورای پنجم برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت شهر آفتاب را از شهرداری طلب می‌کند یا باز هم به روش مرسوم صورت‌مسئله‌پاک خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس