خراسان شمالی| رنج باغداران از نبود صنایع تبدیلی؛ پسته جاجرم به اسم دامغان به فروش می‌رسد

به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از خبرگزاری تسنیم از بجنورد محمدرضا صالحی امروز در جلسه کارگروه آب کشاورزی استان اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های اصلی دولت ایجاد اشتغال است. هدف گذاری دولت در سال 96 ایجاد 8680 شغل بود که توانستیم آن‌را به 11 هزار شغل برسانیم.

وی در ادامه افزود: 40 درصد از اشتغال استان را بخش کشاورزی تامین می‌کند و 48 درصد آن از نرخ مشارکت است. ارزش افزوده بخش کشاورزی 20 درصد است که این مطلوب نیست و نشان می‌دهد در حوزه فراوری مواد خام دچار ایراد هستیم.

صالحی به بارش کم باران در سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: میزان بارندگی سال 96، 98میلی متر بوده که در سال 95 این میزان 150میلی متر بوده و شاهد کاهش 46 درصدی میزان بارش در سال 96 بوده‌ایم. ذخیره پشت سدها 26 درصد است که این آمار خوبی نیست.

صالحی با بیان اینکه در صنایع تکمیلی و تبدیلی حوزه کشاورزی باید کار انجام شود خاطرنشان کرد: به دلیل نبود صنایع بسته بندی و بهره برداری٬ متاسفانه پسته جاجرم به اسم دامغان، انگور به اسم شاهرود و زعفران استان ما به اسم خراسان جنوبی به فروش می‌رسد. انتظار داریم حمایت از صنایع تبدیلی انجام بگیرد.

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: توسعه شبکه آبیاری مرزی، کشت گیاهان دارویی و ایجاد شهرک گلخانه‌ای در هر شهرستان٬ از اقداماتی است که در جهت حل مشکلات آبی در صنعت کشاورزی در دست اقدام است.

وی در خصوص انسداد چاه‌های غیر مجاز در استان افزود: تاکنون بیش از 13 حلقه چاه غیر مجاز را مسدود کرده‌ایم. هم‌چنین با کشاورزانی که بیش از مصرف پروانه آبیاری داشته باشند برخورد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس