بازار سیاه خرید و فروش طرح ترافیک در آژانس‌ها

سرویس اجتماعی فردا: از چند ماه پیش مدیریت شهری و شورای شهر در مورد طرح ترافیک تصمیمات گرانی گرفتند تا هزینه‌های سنگینی را بر دوش شهروندانی بیاندازند که قصد تردد در محدوده طرح دارند. آن‌ها در حالی بر عملی کردن این تصمیم پافشاری می‌کنند که هنوز زیرساخت‌های اجرایی شدن آن را تامین نکرده اند!
حالا این طرح ترافیک جنجالی، به دلیل برخی مغایرت‌های قانونی از جمله افزایش بی سابقه و چندین برابری عوارض برای برخی گروه‌های هدف، در دستور کار کمیسیون تخصصی شهرداری‌های دیوان عدالت اداری قرار گرفته و احتمال صدور دستور موقت توقف اجرای آن نیز می‌رود؛ و در این میان این پایتخت نشینان هستند که بلاتکلیف مانده و سردرگم شده‌اند!

چرا طرح ترافیک اینقدر گران شد؟

زمانی که محمدعلی نجفی به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد و معاونانش را معرفی کرد، حرف‌هایی درباره گران اداره شدن تهران به میان آمد. البته شاید در ابتدا خیلی این موضوع مورد توجه قرار نگرفت که شهردار و معاونان جدیدش با چه هدفی این حرف را می‌زنند، اما بعد از گذشت مدتی نشانه‌های این هدف آشکار شد.
در بین طرح‌های شهرداری طرح ترافیک جدید بیشتر مورد توجه قرار گرفت، چون با زندگی روزمره خیلی‌ها در ارتباط است. افزایش هزینه‌های دریافت مجوز ورود به طرح ترافیک صدای خیلی از کارشناسان و منتقدان را درآورد، اما تاثیری نداشت و این طرح به تصویب رسید. از طرفی به نظر می‌رسد که انگار شهرداری تهران قصد دارد تا همه کمبود بودجه‌های خود را از محل همین طرح جدید برآورده کند. محسن پورسیدآقایی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به جزئیات ثبت‌نام طرح ترافیک سال ۹۷ گفته: «خوشبختانه باهمکاری همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و… شاهد این هستیم که طرح ترافیک جدید به مرحله اجرا رسیده و از ابتدای اردیبهشت ماه اجرایی می‌شود.»
پورسیدآقایی با اشاره به نحوه شارژ حساب شهروندی در طرح ترافیک جدید افزوده: «اگر ببینیم که هنوز بخش زیادی از مردم تا پایان ماه جاری ثبت‌نام نکرده اند، قطعاً نسبت به تمدید ۱۰ روزه یا دو هفته‌ای طرح ترافیک قبل اقدام خواهیم کرد.»

بازار سیاه خرید و فروش طرح ترافیک

روز گذشته، جمعی از رانندگان آژانس و اعضای اتحادیه آژانس‌داران در اعتراض به قیمت طرح ترافیک جدید مقابل شورای شهر تجمع کردند. یکی از رانندگان آژانس درباره مشکلات و علت تجمع گفته: در گذشته طرح ترافیک برای رانندگان آژانس ۶۵۰ هزار تومان بود؛ اما حالا به یک باره به بیش از چهار میلیون تومان رسیده، این در حالی است که تردد تاکسی‌های اینترنتی بازار آژانس‌ها را کساد کرده و اصلا به صرفه نیست که بتوان از این طرح استفاده کنیم و حالا تکلیف ما چه می‌شود؟!
البته هستند آژانس دارانی که از این فرصت استفاده کرده و بازار سیاه خرید و فروش مجوز طرح ترافیک به راه انداخته اند. این صاحبان آژانس با کسانی که توانایی پرداخت چند میلیون تومان پول برای خرید مجوز طرح را دارند صحبت کرده اند تا با استفاده از سهمیه آژانس خود برای این افراد طرح تهیه کنند و در ازای آن رقمی نزدیک به یک میلیون تومان به جیب بزنند.
مجید که در شمال تهران ساکن است و برای رفتن به محل کار نیاز به طرح سالانه ترافیک دارد به خبرنگار «فردا» می‌گوید: «مالک آژانس محله مان از آشنایانمان است و به من گفته که می‌تواند طرح ترافیک سالانه را به قیمت کمتر بفروشد.»
او ادامه می‌دهد: «قیمت طرح ترافیک آزاد ۱۱ میلیون تومان است که از طریق آشنایی که در آژانس داریم، می‌توانیم با ۵ میلیون تومان، طرح ترافیک را تهیه کنیم.»
این متقاضی خرید طرح ترافیک سالانه در پاسخ به این سوال که ۵ میلیون تومان رقم قابل توجهی است و آیا با پرداخت آن مشکلی ندارد؟ می‌گوید: «پرداخت چند میلیون تومان برای مجوز طرح ترافیک هرچند رقم بالایی است، اما توان پرداخت آن را دارم و بخاطر اینکه در رفت وآمد مشکلی نداشته باشیم حاضر به پرداخت آن هستم.»

تصمیمات غیرکارشناسانه مدیریت شهری و گرانی چند برابری طرح ترافیک

متاسفانه باید گفت که با این تصمیمات عجولانه و غیرکارشناسانه مدیریت شهری و اعضای شورای شهر تنشی را به تهران وارد کرده است و مقصر اصلی این موضوع مدیرانی هستند که تجربه مدیریتی خوبی ندارند.   حالا با این تصمیم اقشار مرفه ساکن پایتخت با استفاده از روابط و پرداخت چند میلیون تومان پول به راحتی در محدوده طرح ترافیک تردد می‌کنند و این در حالی است که دیگر اقشار جامعه که از عهده خرید مجوز گران قیمت طرح ترافیک برنمی‌آیند، از این مجوز بی‌بهره می‌مانند؛ و در واقع باید گفت که گرانی چند برابری مجوز طرح ترافیک به قشر متوسط و ضعیف جامعه ضربه زده و بازار سیاه خرید و فروش طرح ترافیک با پورسانت‌های میلیونی را ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس