اولین جنگنده اف ۳۵ آمریکا تا ماه ژوئن به ترکیه تحویل داده می‌شود

اولین جنگنده اف ۳۵ آمریکا تا ماه ژوئن به ترکیه تحویل داده می‌شودبه گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، با وجود تهدید آمریکا به برهم زدن توافق فروش جنگنده‌های پیشرفته اف ۳۵ به ترکیه به دلیل تلاش آنکارا برای خرید سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ از روسیه، قرار است نخستین نمونه این جنگنده‌ها در ماه ژوئن به ترکیه تحویل داده شود.

ترکیه سفارش خرید ۳۰ فروند جنگنده اف ۳۵ را به آمریکا داده و قصد دارد ۷۰ فروند دیگر از این جنگنده را نیز خریداری کند.

قرار است ۲ فروند جنگنده از این نوع خاص تا ۲۱ ژوئن در اختیار ترکیه قرار بگیرد.

درحال حاضر ۲ خلبان نیروی هوایی ترکیه برای آموزش پرواز با این جنگنده در آمریکا به سر می‌برند. قرار است این ۲ خلبان همراه با یک هواپیمای سوخترسان، جنگنده‌های اف ۳۵ را به ترکیه منتقل کنند.

این جنگنده‌ها در پایگاه اصلی هفتم فرماندهی هوایی ترکیه در استان ملطیه واقع در شرق این کشور مستقر و جایگزین جنگنده‌های قدیمی اف ۴ و اف ۱۶ ترکیه می‌شوند.

پیشتر یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور اروپا و اورآسیا هشدار داده بود اگر ترکیه سامانه دفاع هوایی و موشکی اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری کند، این موضوع می‌تواند تاثیراتی منفی بر تصمیم واشنگتن برای تامین جنگنده‌های اف ۳۵ ترکیه به عنوان یکی از اعضای سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) داشته باشد.

واشنگتن امیدوار است با توجه به ناهمخوانی سامانه اس ۴۰۰ با تجهیزات ناتو، ترکیه را ترغیب به خرید سامانه پاتریوت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس