از نذر هنری برای ساخت عتبات عالیات تا بی مهری نسبت به بافندگان فرش خراسان جنوبی

به گزارش راههای قانونی کسب درآمد از اینترنت به نقل از ایکنا از خراسان‌جنوبی، فرش‌های بافت خراسان‌جنوبی، مشهورترین فرش‌های ایران در گذشته بوده که تاریخچه آن به دوران حکومت شاهرخ میرزا در هرات برمی‌گردد و حدود 600 سال پیش در این منطقه بافته می‌شد.
صنایع دستی یکی از مساعدترین زمینه‌های اشتغال‌زایی در این استان است و در به کارگیری نیروهای خلاق نقشی موثر دارد و باید به عنوان راه حلی برای مشکلات جوانان مورد بررسی قرار گیرد که نیاز به توجه و حمایت مسئولین امر دارد.
در شهرستان بیرجند، کارگاه قالیبافی مشغول به فعالیت است که به اشتغال تعداد زیادی از افراد کمک کرده و دست هنرمندانی که شاید دستشان به جایی نمی‌رسد را مشوقانه گرفته است.
این کارگاه علاوه بر اینکه به اشتغال تعداد زیادی از قالیبافان کمک کرده است، از کارهای خیر نیز عقب نمانده و در ساخت عتبات عالیات نیز همراهی دارد.

از نذر هنری برای ساخت عتبات عالیات تا بی مهری نسبت به بافندگان خراسان جنوبی
از بافندگی تا فروش در یک کارگاه
توران کشانی، مسئول کارگاه و فروشگاه قالیبافی بیرجندی در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: اولین دانشجوی رشته قالیبافی در بیرجند بوده و دبیر آموزش و پرورش بودم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بازنشسته شده‌ام، افزود: پس از بازنشستگی، به علت علاقه زیادی که به صنایع دستی داشتم کارگاه قالیبافی را تاسیس کردم و در حال حاضر تعداد زیادی از بانوان در این کارگاه کار می‌کنند.
این هنرمند بیرجندی ادامه داد: در این کارگاه، مواد اولیه تابلو فرش را آماده کرده و ابزار را برای بافنده آماده می‌کنیم تا بافندگان در منزل خود به باقت قالی بپردازند.
کشانی بیان کرد: پس از بافت قالی، در این کارگاه فرش را برای بافندگان به فروش می‌رسانیم و در واقع بازاریابی را برای بانوان هنرمند بیرجندی انجام می‌دهیم.
وی افزود: برای احیای هنر بافت گلیم و فرش خراسان‌جنوبی این کار را پس از بازنشستگی ادامه دادم و به این کار بسیار علاقه دارم.
کمک برای ساخت عتبات عالیات
این کارآفرین بیرجندی ادامه داد: همچنین قسمتی از کارهای تولیدی بانوان استان را به عتبات عالیات داده تا پس از فروش در ساخت عتبات عالیات استفاده شود.
کشانی بیان کرد: صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف حاصل هنر دستان این بافندگان بانوی بیرجندی است.
وی با بیان اینکه در این کارگاه قالیبافی را آموزش نیز می‌دهم، تصریح کرد: تعداد زیادی از طریق این کارگاه به صورت غیرمستقیم شاغل هستند.

از نذر هنری برای ساخت عتبات عالیات تا بی مهری نسبت به بافندگان خراسان جنوبی
دست انداز فرش خراسان‌جنوبی
وی با اشاره به مشکلات این رشته صنایع دستی، اظهار کرد: صنعت فرش در خراسان‌جنوبی در یک دست انداز افتاده است و این امر باعث شده است بافنده‌ها دلسرد شوند.
این هنرمند بیرجندی با بیان اینکه باید به وضع اقتصادی افرادی که صنایع دستی را احیا می‌کنند، رسیدگی کرد، تصریح کرد: اگر مسئولین کاری کنند که خرید و فروش رونق بگیرد برای بسیاری از افراد کار ایجاد می‌شود .
کشانی افزود: اگر دولت بازار فروش ایجاد کند بیشترین کمک را از طریق قالیبافی به عتبات عالیات استان کرده است.
وی با بیان اینکه دولت و مسئولین شهر قدر این کار هنری را نمی‌دانند، تصریح کرد: طرح ریزه ماهی در دنیا حرف اول را می‌زند اما به آن توجهی نمی‌شود.
این کارآفرین بیرجندی با بیان اینکه فرش بیرجندی غریب واقع شده است، افزود: بافنده فرش ادعای زیادی ندارد اما به او توجهی نمی‌شود.
این هنرمند بیرجندی با اشاره به اینکه باید کاری کنیم که بافنده فرش دنبال کار نگردد، اظهار کرد: باید مسئولین دست حمایتی بر سر بافندگان فرش بکشند.
کشانی خاطرنشان کرد: این کار، هنری است که نیاز به کارگاه بزرگ با تجهیزات بسیار ندارد و هر بانوی هنرمندی با داشتن یک دار قالی می‌تواند در خانه خود فعالیت داشته باشد اما متاسفانه با وجود کم هزینه بودن این هنر، باز هم حمایتی صورت نمی‌گیرد.

از نذر هنری برای ساخت عتبات عالیات تا بی مهری نسبت به بافندگان خراسان جنوبی
بی مهری نسبت به هنری دیرین
وی ادامه داد: فرش خراسان‌جنوبی حرف اول را در کشور می‌زند و باید بهتر حمایت شود اما مورد بی مهری مسئولین است.
این بانوی هنرمند بیان کرد: باید کاری کنیم که فرش به جایی برسد که در استان دوام داشته باشد و در طول نسل‌های بعدی نیز باقی بماند.
کشانی با بیان اینکه مسئولین این رشته باید نظر مصرف کننده خارجی را به بافنده برسانند تا براساس آن تولید صورت گیرد، افزود: اگر نظر مسئولین مساعد باشد، بسیاری از بافندگان شاغل می‌شوند.

از نذر هنری برای ساخت عتبات عالیات تا بی مهری نسبت به بافندگان خراسان جنوبی
وی با اشاره به بحث صادرات فرش خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: داد و ستد و صادرات در این حوزه بسیار کم است و اگر صادرات رونق بگیرد، کمک بسزایی به اشتغال بسیاری از هنرمندان این رشته خواهد شد.
این بانوی هنرمند بیرجندی ادامه داد: اگر به دنبال اشتغال برای جوانان هستیم این هنر در خراسان‌جنوبی درگاهی برای ورود بسیاری از جوانان است.
کشانی یادآور شد: امیدوارم که هنرهای دستی آن قدر رونق بگیرد که هنرمندان از امورات آن راضی باشند.

از نذر هنری برای ساخت عتبات عالیات تا بی مهری نسبت به بافندگان خراسان جنوبی
باید توجه داشت که احیای هنر چند صد ساله استان در واقع زنده نگه داشتن دستان هنرمندی است که شاید تنها امیدش فروش هنری باشد که ماه‌ها برای به ثمر نشستن آن تلاش کرده است.
زهرا حمیدی
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس